Serwis informacyjny

Polsko-Koreańskie Forum Jądrowe dla przemysłu

Data dodania: czwartek, 20 września 2018, autor: gov.pl/energia

W dniu 20 września 2018 r. w Warszawie odbyło się Polsko-Koreańskie Forum Jądrowe dla firm z obu krajów, które są zainteresowane biznesową współpracą w sektorze nuklearnym. Forum zostało zorganizowane wspólnie przez Ministerstwo Energii RP oraz Ambasadę Korei Południowej w Polsce.

Polish-Korean Nuclear Forum, fot. nuclear.pl
Polish-Korean Nuclear Forum, fot. nuclear.pl

- Realizując projekt jądrowy polski rząd od samego początku przywiązuje wagę do możliwie dużego zaangażowania krajowego przemysłu, począwszy od etapu projektowania, poprzez sam etap budowy elektrowni, jej eksploatację i serwisowanie. Najwyższe wymagania i standardy obowiązujące w sektorze jądrowym pozytywnie wpłyną na rozwój sektora energetycznego w Polsce - powiedział podczas otwarcia Forum Z-ca Dyrektora Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii Zbigniew Kubacki.

Ambasador Korei Południowej w Polsce, Sung-Joo Choi powiedział w trakcie swojego wystąpienia, że Republika Korei jest gotowa wziąć udział w projekcie polskiej elektrowni jądrowej „na zasadzie obopólnych korzyści”.

W Forum wzięło udział blisko 200 przedstawicieli sektora energetycznego z obu krajów posiadających doświadczenie i kompetencje w realizacji projektów w branży jądrowej: producentów komponentów dla energetyki, biur projektowych, firm montażowych, izb gospodarczych, uniwersytetów i ośrodków naukowych oraz agencji rządowych wspierających przemysł i bilateralną współpracę.

- W realizacji projektu jądrowego upatrujemy możliwości transferu technologii i podniesienia kompetencji, które będą mogły być wykorzystane w innych zaawansowanych branżach. Pragniemy zainteresować naszych koreańskich partnerów lokowaniem jądrowych inwestycji produkcyjnych w Polsce z perspektywą eksportu na rynki europejskie. Możemy doskonale połączyć polskie i koreańskie doświadczenie i kompetencje - powiedział podczas wystąpienia na Forum Główny Specjalista w Departamencie Energii Jądrowej ME Andrzej Sidło.

Istotną częścią wydarzenia są bilateralne spotkania pomiędzy polskimi i koreańskimi przedsiębiorstwami w celu nawiązania lub rozszerzenia dotychczasowej współpracy przy projektach jądrowych na świecie. Polskie przedsiębiorstwa realizowały w ostatnich latach prace przy elektrowniach jądrowych w Unii Europejskiej, Ameryce Północnej oraz Azji. Kontrakty takie uznaje się za trudniejsze w stosunku do analogicznych w obszarze energetyki konwencjonalnej i sektora petrochemicznego jednakże najczęściej są one o wyższej rentowności.

Prezes Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) Jae-hoon Chung powiedział podczas Forum, że firma z powodzeniem konkuruje na rynkach międzynarodowych oferując zagranicznym partnerom własne technologie. - Na tym obszarze skupiamy nasze wysiłki. Prowadzimy rozmowy nt. budowy elektrowni jądrowych między innymi z Polską, Czechami i Arabią Saudyjską - powiedział Prezes KHNP, trzeciego na świecie właściciela i operatora elektrowni jądrowych.

Korea Płd. jest przykładem kraju, który w krótkim czasie z importera technologii jądrowych (w latach 70., głównie z USA, Francji i Kanady) stał się ich eksporterem. Pierwsze elektrownie były budowane przy nieznacznym udziale własnego przemysłu jednakże Koreańczykom udało się szybko istotnie zwiększyć te proporcje. Od lat 80. ubiegłego wieku Korea Płd. eksportuje kluczowe komponenty, jak zbiorniki reaktora, wytwornice pary i stabilizatory ciśnienia (do USA, Chin, Europy, Kanady). Od lat 90. XX w. kraj ten posiada wiedzę i kompetencje do całościowej budowy elektrowni jądrowych. W 2009 r firma KEPCO - będąca własnością Rządu Korei Płd. - zawarła pierwszy eksportowy kontrakt na wybudowanie w formule EPC czteroblokowej elektrowni jądrowej (5600 MWe) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Z dostępnych informacji wynika, że projekt ten realizowany jest poprawnie nie notując większych odstępstw od pierwotnego budżetu czy harmonogramu. Przy realizacji tego projektu udział biorą również polscy inżynierowie.

Przy okazji Polsko-Koreańskiego Forum Jądrowego Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Józef Sobolewski spotkał się z Prezesem Korea Hydro & Nuclear Power Jae-hoon Chung. Rozmowa dotyczyła możliwości potencjalnej współpracy przy realizacji polskiego programu jądrowego.


Podziel się z innymi


Komentarze