Serwis informacyjny
Belgia rozpoczyna realizację nowej dużej infrastruktury badawczej MYRRHA
Data dodania: niedziela, 16 września 2018, autor: nuclear.pl
Rząd Belgii ogłosił swoje poparcie dla realizacji projektu MYRRHA (Multi-purpose hYbrid Research Reactor for High-tech Applications), unikalnej infrastruktury badawczej SCK-CEN (Belgijskie Centrum Badań Jądrowych) w Mol. MYRRHA po raz kolejny stawia Belgię jako światowego lidera pod względem badań naukowych - szczególnie w zakresie gospodarki odpadami jądrowymi i opracowywania nowych terapii w walce z rakiem.
MYRRHA jest placówką badawczą, która ma istotne znaczenie dla społeczeństwa. Ta infrastruktura rozwinie innowacyjne rozwiązania w zakresie zarządzania odpadami jądrowymi inne niż geologiczne składowanie. Projektując technologię, która jest w stanie radykalnie zmniejszyć ilość i promieniotwórczość wysokoaktywnych odpadów radioaktywnych, MYRRHA pozwoli skrócić okres składowania odpadów od setek tysięcy lat do setek lat.
Kolejnym ogromnym wyzwaniem, z jakim spotyka się MYRRHA, są badania i rozwój medycyny nuklearnej. MYRRHA przyczyni się do produkcji nowych radioizotopów i opracowania mniej inwazyjnych terapii w walce z rakiem.
Infrastruktura badawcza MYRRHA jest pierwszym na świecie prototypem reaktora jądrowego napędzanego akceleratorem cząstek. W tym układzie podkrytyczny rdzeń reaktora ma tę wyróżniającą cechę, że nie ma wystarczającej ilości paliwa jądrowego, aby utrzymać reakcję łańcuchową rozszczepienia jądra atomowego. Akcelerator cząstek inicjuje i utrzymuje reakcję łańcuchową. Ta innowacyjna technologia jest zatem bezpieczna i łatwa do kontrolowania: poprzez wyłączenie akceleratora cząstek reaktor natychmiast zatrzymuje się automatycznie.
- Dzięki swojemu wyjątkowemu i nowatorskiemu charakterowi infrastruktura badawcza przyciągnie do Belgii naukowców z całego świata i przeszkoli nową generację ekspertów, którzy dostarczą rozwiązania technologiczne dla tych głównych wyzwań - twierdzi Eric van Walle, dyrektor generalny SCK-CEN.
Finansowanie w wysokości 558 milionów EUR, o którym zdecydował rząd belgijski, pozwoli na realizację pierwszego etapu projektu MYRRHA: zbudowanie pierwszej części akceleratora cząstek i obiektów docelowych w SCK-CEN w belgijskim Mol. Infrastruktura, która zostanie oddana do użytku w 2026 r., będzie produkować innowacyjne radioizotopy i prowadzić podstawowe badania nad materiałami przyszłości.
Rada Ministrów zatwierdziła również utworzenie specjalnego organu „aisbl/ivzw MYRRHA”, będącego międzynarodową organizacją non-profit, ze statusem prawnym dostosowanym do dużych projektów finansowanych przez kilka państw. Decyzja ta wzmocni relacje z partnerami zagranicznymi zainteresowanymi projektem MYRRHA i jego aplikacjami.
- Dzięki wsparciu naszego rządu, MYRRHA poczyniła wielkie postępy. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy pomagali w uzyskaniu tej decyzji i którzy wsparli ten projekt od samego początku w Belgii i za granicą. Wsparcie polityczne, przemysłowe i lokalne przyczyniło się również do tego sukcesu i pozostanie kluczowe dla ukończenia projektu - stwierdził Hamid Aït Abderrahim, dyrektor programu MYRRHA.
Źródło: SCK-CEN