poprzednie « wiadomości (571-580) z 767 » następnebezpieczenstwo
Państwowa Agencja Atomistyki uruchomiła 23. stację wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. Nowa stacja stanęła w Rzeszowie.
czytaj więcejkonferencje
Wiceminister energii Tomasz Dąbrowski wziął udział w polsko-japońskim seminarium dotyczącym ekonomicznych aspektów produkcji energii elektrycznej, które odbyło się 23 lipca 2019 r. w Warszawie. Podczas wydarzenia poruszane były tematy związane m.in. z finansowaniem przedsięwzięć w sektorze energetycznym, ze szczególnym uwzględnieniem energetyki jądrowej i jej roli w kształtowaniu polityki energetycznej państwa.
czytaj więcejenergetyka
Wielokrotnie w mediach pojawia się pytanie, kiedy zostanie podana lokalizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce i dlaczego proces ten trwa tak długo. Budowa elektrowni jądrowej jest uwarunkowana wieloma przepisami krajowymi i międzynarodowymi, a także wymaga spełnienia wielu warunków niespotykanych podczas budowy innych inwestycji infrastrukturalnych.
czytaj więcejprawo atomowe
Polski Senat bez poprawek przyjął ustawę o zmianie ustawy - Prawo atomowe oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej. W zeszłym tygodniu opisywaliśmy jedną z przyczyn noweli Prawa atomowego. Pozostawszy w tematyce wpływu raportu IRRS na krajowe prawodawstwo warto pochylić się nad jego genezą. Mówimy wszak o kontroli przeprowadzonej na prośbę polskiego rządu, zwieńczonej obszernym raportem, którego rekomendacje i sugestie, jako stanowiące przyczynę ostatniej nowelizacji, projektodawca wyliczył w ostatniej kolejności.
czytaj więcejprawo
W dniu 13 czerwca br. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy - Prawo atomowe oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Nowelizacja ma na celu zapewnienie najwyższego możliwego do osiągnięcia poziomu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce, żeby dostosować go do światowych i europejskich standardów.
czytaj więcejenergetyka
Podczas zakończonej w dniu dzisiejszym w Katowicach konwencji programowej PIS „Myśląc Polska” sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski, poinformował iż rząd planuje budowę w Polsce do 2040 roku przynajmniej 6 bloków jądrowych.
czytaj więcejnauka
Mija 85 lat od śmierci Marii Skłodowskiej-Curie. Dwukrotna noblistka zmarła 4 lipca 1934 roku. Jej dorobek naukowy miał ogromne znaczenie dla rozwoju badań nad promieniotwórczością.
czytaj więcejnauka
Państwowa Agencja Atomistyki rozpoczęła ocenę merytoryczną raportu z okresowej oceny bezpieczeństwa (PSR - ang. periodic safety review) reaktora badawczego MARIA. Ocena okresowa została wykonana przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych i zakończyła się w marcu bieżącego roku.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Do 22 wzrosła liczba stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych na terenie Polski. Państwowa Agencja Atomistyki uruchomiła nowe stacje w Bielsku-Białej, Opolu i Tarnowie.
czytaj więcejnauka
Ochrona środowiska, nanotechnologia, diagnostyka chorób, a nawet próbki kosmicznych pyłów, to tylko niektóre z badań, które będą możliwe do wykonania w Polsce dzięki decyzji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o finansowaniu budowy dwóch nowych linii pomiarowych oraz stacji badawczej w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, działającym przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (571-580) z 767 » następne