Serwis informacyjny

MAEA przekazała Polsce sprzęt do walki z koronawirusem

Data dodania: piątek, 14 sierpnia 2020, autor: nuclear.pl

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (ang. International Atomic Energy Agency - IAEA), na wniosek Państwowej Agencji Atomistyki, przekazała polskim służbom sanitarnym sprzęt wspierający zwalczanie COVID-19. Zestawy sprzętu, wykorzystujące techniki jądrowe, trafiły do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Koronawirus, fot. Gerd Altmann (CC0 1.0)
Koronawirus, fot. Gerd Altmann (CC0 1.0)

W ramach zestawów diagnostycznych, o wartości ok. 187 tys. euro MAEA przekazała do Polski termocyklery do diagnostyki molekularnej SARS-CoV-2. Aparaty służą do wykrywania zakażeń koronawirusem i pozwalają zwiększyć liczbę wykonywanych badań diagnostycznych umożliwiając wykrycie COVID-19.

Program pomocy MAEA, skierowany jest do ponad 40 krajów, państw członkowskich organizacji, walczących z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Dziesiątki laboratoriów w Afryce, Azji, Europie, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach otrzymały sprzęt i zestawy diagnostyczne, odczynniki i laboratoryjne materiały eksploatacyjne w celu przyspieszenia testów, które mają kluczowe znaczenie dla powstrzymania epidemii. Otrzymują również środki bezpieczeństwa biologicznego, takie jak sprzęt ochrony osobistej i szafy laboratoryjne do bezpiecznej analizy pobranych próbek.

- Personel MAEA ciężko pracuje, aby zapewnić, że ten kluczowy sprzęt zostanie dostarczony tak szybko, jak to możliwe, tam, gdzie jest najbardziej potrzebny - mówił w kwietniu 2020 dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grossi. - Zapewnienie tej pomocy krajom jest absolutnym priorytetem Agencji - wyjaśniał Grossi.

Pomoc jest możliwa, dzięki zaangażowaniu środków Agencji, a także pozabudżetowych funduszy na pomoc w nagłych przypadkach, na które złożyły się wkłady finansowe na rzecz MAEA w wysokości ponad 9,5 mln EUR, w tym 6 mln USD ze Stanów Zjednoczonych, 5 mln CAD z Kanady i 500 000 EUR z Holandii. Ważny wkład wniosła również Australia, a Chiny zaoferowały MAEA darowizny sprzętu diagnostycznego, zestawów, odczynników i innych materiałów medycznych o wartości 2 mln USD oraz świadczenie usług eksperckich.


Podziel się z innymi


Komentarze