Serwis informacyjny

Międzynarodowa konferencja NUTECH-2020

Data dodania: wtorek, 6 października 2020, autor: nuclear.pl

W dniach 4-7 października w Warszawie odbywa się międzynarodowa konferencja NUTECH-2020, która jest kontynuacją Ogólnopolskich Sympozjów Zastosowań Techniki Jądrowej w Przemyśle, Rolnictwie, Medycynie i Ochronie Środowiska, które od roku, 1960 co trzy lata odbywają się w Polsce.

Prezes PAA w trakcie otwarcia konferencji NUTECH 2020, fot. S. Wojtas/ICHTJ
Prezes PAA w trakcie otwarcia konferencji NUTECH 2020, fot. S. Wojtas/ICHTJ

W 2008 roku sympozjum uzyskało status międzynarodowy i ze znacznym udziałem zagranicznych uczestników stanowi platformę do dzielenia się doświadczeniami oraz poznania najnowszych nuklearnych osiągnięć naukowych i aplikacyjnych. Organizatorami konferencji są Instytut Techniki Jądrowej w Warszawie, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Polskie Towarzystwo Nukleoniczne.

W otwarciu konferencji wziął udział m.in. dr Łukasz Młynarkiewicz, Prezes Państwowej Agencji Atomistyki, który wskazał w jaki sposób PAA przygotowuje się do realizacji programu jądrowego. Podkreślił zarówno dokonane zmiany legislacyjne, jak i korzyści ze współpracy z innymi instytucjami, w tym w ramach projektu ALEP.

– Realizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej stanowić będzie wyzwanie dla polskiego dozoru jądrowego. To wyzwanie stanowi dla nas motywację do jeszcze bardziej intensywnej pracy – powiedział dr Łukasz Młynarkiewicz.

Prezes PAA zwrócił również uwagę na to, jak istotna jest współpraca dozoru jądrowego ze środowiskiem naukowym. – Każdego dnia pracownicy PAA czerpią swoją wiedzę z pracy naukowców. Wszystkie działania dozorowe opierają się na wynikach badań naukowych. Dlatego z tego miejsca pragnę podziękować Państwu za wytrwałość, pracowitość i zaangażowanie w badania naukowe, które stanowią podstawę bezpiecznego użytkowania źródeł promieniowania w Polsce i za granicą – powiedział dr Młynarkiewicz.


Podziel się z innymi


Komentarze