poprzednie « wiadomości (1-10) z 27 » następnenauka
W dniu 4 czerwca 1955 roku na mocy uchwały Prezydium Rady Ministrów PRL powołano do życia Instytut Badań Jądrowych w Świerku. Była to reakcja na odtajnienie przez USA, Wielką Brytanię i ZSSR części prac z fizyki jądrowej i udostępnienie technologii jądrowych innym krajom.
czytaj więcejnauka
4 czerwca 1955 roku na mocy uchwały Prezydium Rady Ministrów PRL powołano do życia Instytut Badań Jądrowych w Świerku.
czytaj więcejnauka
Dziś w Warszawie w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej odbyła się uroczystość 30-lecia nowej edycji Postępów Techniki Jądrowej. Czasopismo to jest kwartalnikiem popularno-naukowym wydawanym od 1957 roku (najpierw jako Postępy Techniki Reaktorowej).
czytaj więcejnauka
Ukazał się pierwszy tegoroczny numer 1/2022 popularno-naukowego kwartalnika Postępy Techniki Jądrowej, w którym można zapoznać m.in. z wywiadem z Rafałem Kasprówem, prezesem Synthos Green Energy czy pracą reaktora badawczego MARIA w 2021 roku.
czytaj więcejzastosowania
W uznaniu za wieloletnią działalność Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej w dziedzinie badań nieniszczących, Polski Komitet Normalizacyjny powołał go na członka Komitetu Technicznego Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ds. Badań Nieniszczących.
czytaj więcejenergetyka
Rola energetyki jądrowej w ochronie klimatu i środowiska to główny temat rozmów podczas VII Forum Innowacyjności „Klimat wobec wyzwań XXI wieku”, które odbyło się 28 maja 2021 roku w formule on-line. W wydarzeniu udział wzięli: minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Tomasz Nowacki oraz przedstawiciele Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej, Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Polska przyjęła Zintegrowany Plan Działania INSSP (ang. Integrated Nuclear Security Support Plan) w zakresie ochrony fizycznej materiałów i obiektów jądrowych oraz źródeł promieniotwórczych na lata 2020-2023. Ma on na celu wzmocnienie ram instytucjonalnych i prawnych dla zabezpieczeń przed nieuprawnionym dostępem do obiektów i materiałów jądrowych oraz źródeł promieniotwórczych.
czytaj więcejnauka
W dniach 4-7 października w Warszawie odbywa się międzynarodowa konferencja NUTECH-2020, która jest kontynuacją Ogólnopolskich Sympozjów Zastosowań Techniki Jądrowej w Przemyśle, Rolnictwie, Medycynie i Ochronie Środowiska, które od roku, 1960 co trzy lata odbywają się w Polsce.
czytaj więcejnauka
Narodowe Centrum Badań Jądrowych od lat kształci doktorantów w dziedzinie fizyki. W zeszłym roku połączyło siły z Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej tworząc interdyscyplinarne studia doktorskie kształcące młodych naukowców w wielu działach fizyki i chemii takich jak np. fizyka i chemia jądrowa, fizyka reaktorowa, radiofarmacja, fizyka wysokich energii, kosmologia i astrofizyka.
czytaj więcejnauka
Transport morski jest jednym z największych źródeł emisji zanieczyszczeń do atmosfery w skali globalnej. Emisja zanieczyszczeń z jednego statku pełnomorskiego jest porównywalna do emisji miliona samochodów osobowych. Dlatego też w ostatnich latach nastąpiło znaczne zaostrzenie norm emisji z silników okrętowych.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1-10) z 27 » następne