Serwis informacyjny

VII Forum Innowacyjności

Data dodania: sobota, 29 maja 2021, autor: nuclear.pl

Rola energetyki jądrowej w ochronie klimatu i środowiska to główny temat rozmów podczas VII Forum Innowacyjności „Klimat wobec wyzwań XXI wieku”, które odbyło się 28 maja 2021 roku w formule on-line. W wydarzeniu udział wzięli: minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Tomasz Nowacki oraz przedstawiciele Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej, Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej.

Wykład Macieja Lipki z NCBJ
Wykład Macieja Lipki z NCBJ

Jak podkreślił w trakcie otwarcia minister klimatu i środowiska, aktywa energetyczne Polski starzeją się, dlatego transformacja energetyczna jest niezwykle istotna dla zachowania bezpieczeństwa energetycznego i ciągłości zaopatrzenia w energię. Polityka energetyczna Polski do 2040 r. wskazuje na zmianę miksu energetycznego w kolejnych latach.

- Chcemy iść w kierunku dywersyfikacji źródeł, ale przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i konkurencyjność gospodarki. Musimy znaleźć sposób, aby w naszym miksie były pewne dostawy energii elektrycznej. Takim źródłem jest energetyka jądrowa, która będzie zapewniała bezpieczeństwo dostaw energii. Chodzi o to, aby przez 365 dni w roku, 24 godziny na dobę obywatele mieli zapewnione dostawy prądu – powiedział Kurtyka.

Minister wskazał także, że energetyka jądrowa musi opierać się na dostępnych technologiach. - Jeżeli chcemy, aby w najbliższym czasie zaistniała w Polsce energetyka jądrowa to musimy opierać się na sprawdzonych i dostępnych technologiach. Dlatego inwestycje w wielkoskalowe jednostki zostały zawarte w Polityce energetycznej Polski do 2040 r. Decyzje podejmowane w tej sprawie dziś będą skutkowały rozwiązaniami na początku 2030 roku – mówił.

Minister Michał Kurtyka podkreślił także, że bezpieczeństwo i niezależność energetyczna, a także rozwój cywilizacyjny i naukowy kraju to tylko niektóre korzyści, jakie daje energetyka jądrowa. - Wdrożenie energetyki jądrowej to inwestycja w rozwój technologiczny i polską gospodarkę opartą na wiedzy. Dla naszego przemysłu jest to także możliwość realizacji zaawansowanych technologicznie projektów – podsumował minister.

Podczas forum wygłoszono trzy wykłady oraz przeprowadzono trzy panele dyskusyjne. Pierwszy z wykładów pt. "Energetyka jądrowa bezpieczne i chroniące klimat źródło energii elektrycznej" wygłosił prof. Andrzej Strupczewski z NCBJ. Po nim w panelu dyskusyjnym pn. "Wyzwania komunikacyjne na jakie trafia energetyka jądrowa" którego moderatorem był dr Stanisław Latek, Redaktor Naczelny PTJ uczestniczyli Paweł Gajda z AGH oraz Adam Rajewski z PW.

Kolejny wykład pt. "Energetyka jądrowa a ochrona środowiska" wygłosił prof. Andrzej G. Chmielewski z ICHTJ. Po nim w panelu dyskusyjnym uczestniczyli Adam Rajewski oraz Andrzej Gąsiorowski z Fundacji FOTA4Climate.

Ostatni wykład poświęcony został odpadom jądrowym. Wykład pt. "Bezpieczne dla środowiska składowiska odpadów promieniotwórczych" wygłosiła prof. Grażyna Zakrzewska – Kołtuniewicz z ICHTJ, a w panelu dyskusyjnym udział wzięli Maciej Lipka z NCBJ oraz Aneta Korczyc z Zakładu Utylizacji Odpadów Promieniotwórczych.

Podsumowania i zamknięcia forum dokonał dr Tomasz Nowacki, Dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.


Podziel się z innymi


Komentarze