poprzednie « wiadomości (1-8) z 8 » następneenergetyka
Rola energetyki jądrowej w ochronie klimatu i środowiska to główny temat rozmów podczas VII Forum Innowacyjności „Klimat wobec wyzwań XXI wieku”, które odbyło się 28 maja 2021 roku w formule on-line. W wydarzeniu udział wzięli: minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Tomasz Nowacki oraz przedstawiciele Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej, Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej.
czytaj więcejenergetyka
18 lutego 2021 roku minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wręczył odznaki „Za zasługi dla Energetyki” Panom: Pawłowi Gajdzie z Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH), Maciejowi Lipce z Narodowego Centrum Badań Jądrowych i Adamowi Rajewskiemu z Politechniki Warszawskiej.
czytaj więcejenergetyka
Dwa dni temu w mediach niemieckich [1][2] (a potem i gdzieniegdzie w polskich) pojawiły się alarmistyczne artykuły stwierdzające, że awaria w przyszłej polskiej elektrowni jądrowej może spowodować zagrożenie nawet dla rejonu Berlina i Hamburga, odległych o ponad 400 km (w artykułach podano 450 km, w istocie do Berlina z obu rozpatrywanych lokalizacji jest mniej niż 400, ale nie bądźmy drobiazgowi). Artykuły powoływały się na analizę szwajcarskich specjalistów i okraszone były sugestywną grafiką istotnie pokazującą rozchodzenie się chmury skażeń z rejonu Żarnowca w rejon Berlina.
czytaj więcejenergetyka
Polski rząd planuje wybudować sześć reaktorów jądrowych o łącznej mocy od 6 do 9 GW, które uniezależnią polską energetykę od paliw kopalnych, przyczynią się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zapewnią państwu niezależność energetyczną. Choć przyszłością tego sektora przemysłu są miniaturowe reaktory modułowe, aby przyspieszyć dekarbonizację polskiej energetyki, pierwsze reaktory zostaną wykonane w sprawdzonych, wielkoformatowych technologiach. Zgodnie z założeniami Programu polskiej energetyki jądrowej do końca przyszłego dziesięciolecia uruchomione zostaną dwa spośród sześciu planowanych reaktorów.
czytaj więcejenergetyka
Implementacja energetyki jądrowej w ramach synergii z OZE jest jedyną realną ścieżką, która umożliwi szybkie i sprawne osiągnięcie neutralności klimatycznej – to główna konkluzja opublikowanego dziś raportu Instytutu Sobieskiego pt. „Energetyka jądrowa dla Polski”.
czytaj więcejenergetyka
Dziś grupa polskich (FOTA4Climate), holenderskich i niemieckich aktywistów protestuje pod niemiecką Elektrownią Jądrową w Philippsburgu w Badenii-Wirtembergii. Protest związany jest z wyłączeniem ostatniego bloku tej elektrowni zaplanowanym na koniec tego roku - oraz szerzej z decyzją władz Republiki Federalnej Niemiec o odejściu od energetyki jądrowej.
czytaj więcejbezpieczenstwo
W piątek informowaliśmy o wybuchu na poligonie marynarki wojennej Federacji Rosyjskiej. Z prezentowanych informacji wynikało, iż w dniu 8 sierpnia br. doszło do wybuchu silnika rakietowego oraz zarejestrowano „krótkotrwały” wzrost promieniowania. Poniżej prezentujemy komentarz Adama Rajewskiego do wydarzeń w Rosji wraz z jego oceną sytuacji.
czytaj więcejIncydent w elektrowni jądrowej w Sosnowym Borze pod Sankt Petersburgiem nie stanowi żadnego zagrożenia dla mieszkańców Polski - informuje Państwowa Agencja Atomistyki.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1-8) z 8 » następne