Serwis informacyjny - Tagi: Rajewski

poprzednie « wiadomości (1-10) z 12 » następne

Japonia zaczęła spuszczać do oceanu wodę z uszkodzonej elektrowni w Fukushimie. Według ekspertów nie ma jednak zagrożenia dla ludzi i środowiska

Japonia po ponad dekadzie od awarii Elektrowni Jądrowej Fukushima zaczęła spuszczać do oceanu skażoną wodę, która była używana do chłodzenia prętów paliwowych. Wcześniej została jednak oczyszczona ze wszystkich pierwiastków promieniotwórczych za wyjątkiem trudnego do zneutralizowania trytu.
czytaj więcej

VII Forum Innowacyjności

Rola energetyki jądrowej w ochronie klimatu i środowiska to główny temat rozmów podczas VII Forum Innowacyjności „Klimat wobec wyzwań XXI wieku”, które odbyło się 28 maja 2021 roku w formule on-line. W wydarzeniu udział wzięli: minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Tomasz Nowacki oraz przedstawiciele Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej, Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej.
czytaj więcej

Rajewski: polska elektrownia jądrowa nie doprowadzi do wysiedlenia Niemców z Berlina

Dwa dni temu w mediach niemieckich [1][2] (a potem i gdzieniegdzie w polskich) pojawiły się alarmistyczne artykuły stwierdzające, że awaria w przyszłej polskiej elektrowni jądrowej może spowodować zagrożenie nawet dla rejonu Berlina i Hamburga, odległych o ponad 400 km (w artykułach podano 450 km, w istocie do Berlina z obu rozpatrywanych lokalizacji jest mniej niż 400, ale nie bądźmy drobiazgowi). Artykuły powoływały się na analizę szwajcarskich specjalistów i okraszone były sugestywną grafiką istotnie pokazującą rozchodzenie się chmury skażeń z rejonu Żarnowca w rejon Berlina.
czytaj więcej

Sześć reaktorów jądrowych ma uniezależnić polską energetykę od węgla. Przyszłością mogą też stać się miniaturowe reaktory modułowe

Polski rząd planuje wybudować sześć reaktorów jądrowych o łącznej mocy od 6 do 9 GW, które uniezależnią polską energetykę od paliw kopalnych, przyczynią się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zapewnią państwu niezależność energetyczną. Choć przyszłością tego sektora przemysłu są miniaturowe reaktory modułowe, aby przyspieszyć dekarbonizację polskiej energetyki, pierwsze reaktory zostaną wykonane w sprawdzonych, wielkoformatowych technologiach. Zgodnie z założeniami Programu polskiej energetyki jądrowej do końca przyszłego dziesięciolecia uruchomione zostaną dwa spośród sześciu planowanych reaktorów.
czytaj więcej

Rajewski: Dlaczego polscy aktywiści protestują pod niemiecką elektrownią jądrową?

Dziś grupa polskich (FOTA4Climate), holenderskich i niemieckich aktywistów protestuje pod niemiecką Elektrownią Jądrową w Philippsburgu w Badenii-Wirtembergii. Protest związany jest z wyłączeniem ostatniego bloku tej elektrowni zaplanowanym na koniec tego roku - oraz szerzej z decyzją władz Republiki Federalnej Niemiec o odejściu od energetyki jądrowej.
czytaj więcej

poprzednie « wiadomości (1-10) z 12 » następne