Serwis informacyjny

Ukazał się nowy numer "Postępów Techniki Jądrowej"

Data dodania: piątek, 25 marca 2022, autor: nuclear.pl

Ukazał się pierwszy tegoroczny numer 1/2022 popularno-naukowego kwartalnika Postępy Techniki Jądrowej, w którym można zapoznać m.in. z wywiadem z Rafałem Kasprówem, prezesem Synthos Green Energy czy pracą reaktora badawczego MARIA w 2021 roku.

Profesor Andrzej Strupczewski podjął się próby wyjaśnienia antyatomowego podejścia obecnego pokolenia rządzących w Niemczech, w numerze przedstawiono również stan energetyki jądrowej na świecie.

Łukasz Karolewski opisuje natomiast przyrządy dozymetryczne produkowane dla ludności po katastrofie w Czarnobylu.

PTJ obchodzi w tym roku 10-lecie wydawania przez Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, w związku z czym 9 marca 2022 odbyło się uroczyste spotkanie pomiędzy dyrekcją IChTJ a redakcją PTJ, na którym redaktor naczelny - Stanisław Latek otrzymał list gratulacyjny.

Pierwszy zeszyt czasopisma, wtedy pod nazwą „Postępy Techniki Reaktorowej”, ukazał się w 1957 roku. Wydawcą było Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw wykorzystania energii jądrowej.

„Postępy Techniki Jądrowej” ukazały się po raz pierwszy na początku 1959 roku. Wydawcą PTJ był Ośrodek Informacji, a nową inicjatywę wydawniczą firmowała Państwowa Rada do spraw Pokojowego Wykorzystania Energii Jądrowej.

W PTJ ukazywały się artykuły z zakresu szeroko rozumianej atomistyki: fizyki jądrowej, chemii jądrowej, paliw i materiałów jądrowych, reaktorów, energetyki jądrowej, zastosowań izotopów, ochrony radiacyjnej (tak kiedyś nazywano ochronę radiologiczną), inżynierii reaktorowej, radionuklidów i promieniowania, radiobiologii i medycyny, aparatury jądrowej.


Podziel się z innymi


Komentarze