Serwis informacyjny

Powołanie IChTJ na członka Komitetu Technicznego Polskiego Komitetu Normalizacyjnego

Data dodania: środa, 11 sierpnia 2021, autor: nuclear.pl

W uznaniu za wieloletnią działalność Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej w dziedzinie badań nieniszczących, Polski Komitet Normalizacyjny powołał go na członka Komitetu Technicznego Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ds. Badań Nieniszczących.

Logo ICHTJ, fot. ICHTJ
Logo ICHTJ, fot. ICHTJ

Badania nieniszczące należą do grupy badań materiałowych pozwalających określić aktualny stan obiektu, zweryfikować ciągłość jego struktury, a także sprecyzować niektóre jego własności. Ich zaletą jest to, że nie eliminują badanego obiektu z dalszej eksploatacji.

Metody badań nieniszczących opracowane przez Instytut Chemii i Techniki Jądrowej mają szerokie zastosowanie w przemyśle, medycynie, ochronie środowiska i dziedzictwa narodowego. Przykładem takich badań, wykonywanych przez akredytowane Laboratorium Technik Jądrowych Pracownia Metod Diagnostycznych, jest kontrola szczelności obiektów, instalacji technologicznych, zbiorników i rurociągów podziemnych oraz naziemnych, służących do transportu cieczy i gazu. Specjalna aparatura oraz zastosowane materiały adsorpcyjne, dobrane odpowiednio do znaczników radioizotopowych, umożliwiają precyzyjną kontrolę szczelności oraz lokalizację wad materiałowych.

Instytut Chemii i Techniki Jądrowej od 30 lat specjalizuje się w prowadzeniu tego typu badań, w szczególności dla klientów z sektora petrochemicznego, chemicznego, gazowniczego i papierniczego.

Ekipy badawcze ICHTJ składają się z fachowców z wieloletnim doświadczeniem i uprawnieniami Państwowej Agencji Atomistyki. Posiadają wyspecjalizowane urządzenia do samodzielnego wytwarzania w warunkach polowych znaczników radioizotopowych w postaci odpowiedniej do znakowania konkretnych mediów. Do badań wykorzystywany jest również radioaktywny izotop kryptonu Kr–85 lub radioaktywny izotop bromu Br-82 w postaci gazowego bromku metylu.

Kontrola szczelności wraz z lokalizacją nieszczelności przy użyciu znaczników radioizotopowych prowadzona jest dla rurociągów podziemnych i naziemnych, zasuw na rurociągach, zbiorników podziemnych i dna zbiorników naziemnych.

Badania prowadzone są bez demontażu wykładzin wewnętrznych i zewnętrznych, bez konieczności budowy rusztowań oraz usuwania katalizatora, w tym również detektorami umożliwiające prowadzenie kontroli szczelności od wewnątrz rurociągów.


Podziel się z innymi


Komentarze