Serwis informacyjny

Polska wybrana do Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Data dodania: czwartek, 24 września 2020, autor: nuclear.pl

Podczas dorocznej Konferencji Generalnej w Wiedniu, państwa członkowskie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) wybrały Polskę do Rady Gubernatorów na kadencję 2020-2022.

Flaga MAEA
Flaga MAEA

- Świetna wiadomość z Wiednia! Polska została właśnie wybrana do Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. To kolejny duży sukces Polski w systemie Narodów Zjednoczonych. Podziękowania i gratulacje dla Pani Ambasador Dominiki Krois i dyr. Bugajskiego (MSZ) Brawo! - napisał na swoim Twitterze Prezydent Andrzej Duda.

Miejsce w tym gremium pozwoli umocnić nasze zaangażowanie na forum międzynarodowym w politykę nieproliferacji jądrowej i pokojowego wykorzystania energii atomowej. Polska jest aktywnym członkiem wszystkich istniejących reżimów, organizacji i inicjatyw działających w zakresie nieproliferacji nuklearnej. Wyrazem tego jest nasza istotna rola w obecnym procesie przeglądowym Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT).

MAEA powstała w 1957 roku (Polska jest członkiem-założycielem) i jest wyspecjalizowaną autonomiczną agendą systemu ONZ, powołaną do koordynacji wszelkich działań związanych z pokojowym wykorzystaniem energii jądrowej na świecie. Dzięki zadaniom realizowanym w ramach systemu zabezpieczeń (safeguards) i weryfikacji, MAEA pełni szczególną funkcję w ramach międzynarodowego reżimu nierozprzestrzeniania broni jądrowej.


Podziel się z innymi


Komentarze