Serwis informacyjny

Przełom w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej?

Data dodania: wtorek, 29 września 2020, autor: nuclear.pl

Jak podał Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl, już w październiku może dojść do podpisania międzyrządowej umowy pomiędzy Polską a USA w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

Warianty lokalizacyjne pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, fot. PGE EJ1
Warianty lokalizacyjne pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, fot. PGE EJ1

Skierowany przez Ministerstwo Klimatu na początku sierpnia br. do konsultacji publicznych projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie aktualizacji wieloletniego „Programu polskiej energetyki jądrowej” zakłada budowę w Polsce od 6 do 9 GWe zainstalowanej mocy jądrowej w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe PWR generacji III i III+, o mocy jednostkowej powyżej 1 000 MWe, m.in. z uwagi na bogate doświadczenie eksploatacyjne oraz znakomitą charakterystykę bezpieczeństwa.

Według założeń Ministerstwa miałyby zostać do 2043 roku, z wykorzystaniem wyłącznie jednej technologii, zbudowane w dwóch lokalizacjach elektrownie jądrowe składające się każda z 3 bloków.

Pomimo faktu, iż udziałem w PPEJ zainteresowanych jest kilka firm, w tym amerykański Westinghouse oferujący reaktor AP1000 o mocy 1117 MWe netto, francuski EDF dysponujący technologią reaktora EPR o mocy 1630 MWe, czy koreańskie KEPCO będące właścicielem technologii APR1400 o mocy 1340 MWe, to największe szanse mają jednak Amerykanie.

Stany Zjednoczone wykazywały dotychczas największe zainteresowanie podjęciem współpracy, które wyrażało się także możliwym zaangażowaniem finansowym w polski projekt jądrowy. Na temat zaangażowania się USA w PPEJ rozmawiał wielokrotnie Prezydent Andrzej Duda z Prezydentem Donaldem Trump'em, prowadzone były również rozmowy w ramach trzech dialogów strategicznych w dziedzinie energii.

Rozwój współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej jest również celem władz USA, które pod koniec kwietnia przedstawiły kompleksową strategię przywrócenia amerykańskiego przywództwa w tej dziedzinie. Ma to pozwolić na ponowne uzyskanie dominacji technologii amerykańskiej i rozwinąć jej eksport.

Natomiast uzyskanie efektu skali, poprzez budowę 6 bloków jeden po drugim, pozyskanie jednego współinwestora strategicznego powiązanego z dostawcą technologii pozwoli stronie polskiej rozwiązać kwestię braku finansowania dla inwestycji, przy zachowaniu kontroli Skarbu Państwa nad realizacją Programu.

- USA z niecierpliwością czekają na partnerstwo z Polską w zakresie rozwoju energetyki jądrowej! To kolejny obszar bliskiej i efektywnej współpracy amerykansko-polskiej - napisała dziś na swoim Twitterze Georgette Mosbacher, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Rzeczypospolitej Polskiej.


Podziel się z innymi


Komentarze