Serwis informacyjny
Przełom w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej?
Data dodania: wtorek, 29 września 2020, autor: nuclear.pl
Jak podał Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl, już w październiku może dojść do podpisania międzyrządowej umowy pomiędzy Polską a USA w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce.
Skierowany przez Ministerstwo Klimatu na początku sierpnia br. do konsultacji publicznych projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie aktualizacji wieloletniego „Programu polskiej energetyki jądrowej” zakłada budowę w Polsce od 6 do 9 GWe zainstalowanej mocy jądrowej w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe PWR generacji III i III+, o mocy jednostkowej powyżej 1 000 MWe, m.in. z uwagi na bogate doświadczenie eksploatacyjne oraz znakomitą charakterystykę bezpieczeństwa.
Według założeń Ministerstwa miałyby zostać do 2043 roku, z wykorzystaniem wyłącznie jednej technologii, zbudowane w dwóch lokalizacjach elektrownie jądrowe składające się każda z 3 bloków.
Pomimo faktu, iż udziałem w PPEJ zainteresowanych jest kilka firm, w tym amerykański Westinghouse oferujący reaktor AP1000 o mocy 1117 MWe netto, francuski EDF dysponujący technologią reaktora EPR o mocy 1630 MWe, czy koreańskie KEPCO będące właścicielem technologii APR1400 o mocy 1340 MWe, to największe szanse mają jednak Amerykanie.
Stany Zjednoczone wykazywały dotychczas największe zainteresowanie podjęciem współpracy, które wyrażało się także możliwym zaangażowaniem finansowym w polski projekt jądrowy. Na temat zaangażowania się USA w PPEJ rozmawiał wielokrotnie Prezydent Andrzej Duda z Prezydentem Donaldem Trump'em, prowadzone były również rozmowy w ramach trzech dialogów strategicznych w dziedzinie energii.
Rozwój współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej jest również celem władz USA, które pod koniec kwietnia przedstawiły kompleksową strategię przywrócenia amerykańskiego przywództwa w tej dziedzinie. Ma to pozwolić na ponowne uzyskanie dominacji technologii amerykańskiej i rozwinąć jej eksport.
Natomiast uzyskanie efektu skali, poprzez budowę 6 bloków jeden po drugim, pozyskanie jednego współinwestora strategicznego powiązanego z dostawcą technologii pozwoli stronie polskiej rozwiązać kwestię braku finansowania dla inwestycji, przy zachowaniu kontroli Skarbu Państwa nad realizacją Programu.
- USA z niecierpliwością czekają na partnerstwo z Polską w zakresie rozwoju energetyki jądrowej! To kolejny obszar bliskiej i efektywnej współpracy amerykansko-polskiej - napisała dziś na swoim Twitterze Georgette Mosbacher, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Rzeczypospolitej Polskiej.