poprzednie « wiadomości (41-50) z 154 » następneenergetyka
Jak podała Państwowa Agencja Atomistyki firma Orlen Synthos Green Energy złożyła w piątek 8 lipca wniosek o wydanie ogólnej opinii przez Prezesa PAA, dotyczącej małego reaktora modułowego BWRX-300.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Agresja wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, działania militarne prowadzone wokół ukraińskich obiektów jądrowych wywołały niepokoje na całym świecie. Stanowiły też wyzwanie nie tylko dla Państwowej Agencji Atomistyki, ale innych instytucji skupionych w obszarze bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. Prowadzone do tej pory działania wojenne nie spowodowały zagrożenia radiacyjnego w Polsce, ale zdecydowanie zwróciły uwagę na bezpieczeństwo radiacyjne.
czytaj więcejnauka
W sobotę, 25 czerwca wojska rosyjskie dokonały kolejnego ostrzału Charkowskiego Instytutu Fizyki i Techniki, na terenie którego znajduje się budynek z reaktorem „Źródło neutronów”. Wskutek działań agresora uszkodzone zostały systemy wentylacyjne oraz chłodzenia, generatory diesla i ściany obiektu.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała o nawiązaniu współpracy z kolejnym partnerem zagranicznym. Jest nim urząd dozoru jądrowego Słowenii SNSA (ang. Slovenian Nuclear Safety Administration). Umowę o współpracy w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej podpisano podczas wizyty 24 maja 2022 roku przedstawicieli PAA w słoweńskiej Lublanie.
czytaj więcejenergetyka
Przedstawiciele Państwowej Agencji Atomistyki oraz Urzędu Dozoru Technicznego uczestniczą w trzymiesięcznych programach stażowych (OJT – on-the-job training) w Stanach Zjednoczonych. Celem wyjazdu jest wzmocnienie zaplecza ekspertów i inspektorów, którzy będą brali udział w procesie nadzoru budowy oraz eksploatacji elektrowni jądrowej w Polsce.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia strategii i polityki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej Rzeczypospolitej Polskiej, przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Dr Łukasz Młynarkiewicz, Prezes PAA oraz Andrzej Głowacki, Wiceprezes PAA uczestniczyli w Konferencji Stron Poprawki do Konwencji o ochronie fizycznej materiałów jądrowych. Konferencja odbyła się w Wiedniu w dniach od 28 marca do 1 kwietnia 2022 roku.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Pracownicy Państwowej Agencji Atomistyki odbyli trzydniowy warsztat szkoleniowy z ekspertami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Szkolenie przygotowuje PAA do przeprowadzenia samooceny systemu dozoru jądrowego w ramach Zintegrowanego Przeglądu Dozoru Jądrowego IRRS (ang. Integrated Regulatory Review Service).
czytaj więcejbezpieczeństwo
Rozpoczęły się nabory na potrzeby realizacji przez Państwową Agencję Atomistyki zadań wynikających z Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Praca w PAA to wiele korzyści, m.in. możliwość rozwoju i zdobycia bogatego doświadczenia zawodowego.
czytaj więcejbezpieczeństwo
27 lutego 1982 roku stanowi ważną datę w historii polskiej atomistyki. Tego dnia Sejm uchwalił ustawę o utworzeniu Państwowej Agencji Atomistyki – weszła ona w życie 9 marca 1982 roku. Z tą datą formalnie powstała Państwowa Agencja Atomistyki. Na początku swojego istnienia Agencja nadzorowała działalności wykorzystujące źródła promieniotwórcze w sposób pośredni, m.in. poprzez podległe wówczas Agencji Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (41-50) z 154 » następne