Serwis informacyjny

Wizyta PAA w ASN i IRSN. Polsko-francuskie porozumienie o dalszej współpracy

Data dodania: wtorek, 12 lipca 2022, autor: nuclear.pl

O dozorowych wyzwaniach związanych z Programem polskiej energetyki jądrowej, planowanych działaniach rozmawiał Prezes Państwowej Agencji Atomistyki z Przewodniczącym francuskiego urzędu dozoru jądrowego ASN. Delegacja polska spotkała się również z kierownictwem Instytutu Ochrony Radiologicznej i Bezpieczeństwa Jądrowego we Francji.

Głównym celem spotkania polskiej i francuskiej delegacji urzędów dozoru jądrowego było omówienie planowanych działań PAA w związku z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej oraz zawarcie porozumienia o dalszej współpracy. Tematem rozmów Prezesa PAA dr Łukasza Młynarkiewicza z Przewodniczącym ASN Bernardem Doroszczukiem były również małe reaktory modułowe SMR.

PAA przygotowuje się do realizacji zadań związanych z nadzorem nad planowanymi w kraju elektrowniami jądrowymi. Francuscy specjaliści, którzy już teraz kontrolują działalność 56 reaktorów we Francji, będą prowadzić procesy licencyjne dla kolejnych jednostek. W najbliższych latach Francja planuje budowę sześciu reaktorów jądrowych. ASN prowadzi również działania związane z licencjonowaniem i nadzorem nad reaktorem EPR. O tym procesie eksperci z ASN opowiadali podczas bezpośredniej wizyty delegacji PAA na terenie budowy trzeciego bloku jądrowego EJ Flamanville.

Podczas spotkania w siedzibie ASN, Prezes PAA i Przewodniczący ASN podpisali porozumienie w zakresie dalszej współpracy pomiędzy francuskim i polskim urzędem dozoru jądrowego. Dokument gwarantuje dalsze współdziałanie w zakresie wymiany informacji technicznej oraz w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego. Pierwsze porozumienie w tej sprawie pomiędzy PAA a ASN podpisano w połowie 2012 roku.

W ramach wizyty w Paryżu delegacja PAA spotkała się również z kierownictwem Instytutu Ochrony Radiologicznej i Bezpieczeństwa Jądrowego (IRSN). Powołana w 2001 roku instytucja jest krajową jednostką ekspercką w zakresie zagrożeń radiacyjnych i jądrowych. Głównym tematem rozmów były planowane szkolenia dla pracowników PAA we współpracy z IRSN.

Polskiej delegacji zaprezentowano również instalacje jądrowe w podparyskim Saclay, gdzie mieści się ośrodek badawczy IRSN. Wizyta przedstawicieli PAA we francuskim ASN oraz IRSN odbyła się w dniach od 6 do 8 lipca.


Podziel się z innymi


Komentarze