Serwis informacyjny

Rosjanie po raz kolejny ostrzelali Charkowski Instytut Fizyki i Techniki

Data dodania: wtorek, 28 czerwca 2022, autor: nuclear.pl

W sobotę, 25 czerwca wojska rosyjskie dokonały kolejnego ostrzału Charkowskiego Instytutu Fizyki i Techniki, na terenie którego znajduje się budynek z reaktorem „Źródło neutronów”. Wskutek działań agresora uszkodzone zostały systemy wentylacyjne oraz chłodzenia, generatory diesla i ściany obiektu.

Jak poinformował ukraiński dozór jądrowy (ukr. Державна інспекція ядерного регулювання України) z przeprowadzonych na miejscu pomiarów dozymetrycznych wynika, iż poziom promieniowania w Instytucie jest w normie.

To kolejny atak wojsk Federacji Rosyjskiej na ten obiekt od początku wojny w Ukrainie. W następstwie poprzednich działań militarnych zniszczone zostały m.in. podzespoły układu wentylacji, układu chłodzenia, liniowy akcelerator elektronów, a także sam budynek.

Przed rosyjską agresją źródło neutronów oparte na zestawie podkrytycznym sterowanym liniowym akceleratorem elektronów znajdowało się na etapie fizycznego rozruchu, podczas którego rdzeń został załadowany świeżym paliwem jądrowym. 24 lutego 2022 roku jednostka została przez personel operacyjny przeniesiona do głębokiego stanu podkrytycznego.

Obecnie w Polsce nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców. Państwowa Agencja Atomistyki prowadzi monitoring radiacyjny w kraju 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Najnowsze wskazania aparatur pomiarowych są w normie. Aktualne dane ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych publikowane są na bieżąco na stronie PAA.


Podziel się z innymi


Komentarze