Serwis informacyjny

Nowy partner PAA we współpracy dozorowej

Data dodania: piątek, 27 maja 2022, autor: nuclear.pl

Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała o nawiązaniu współpracy z kolejnym partnerem zagranicznym. Jest nim urząd dozoru jądrowego Słowenii SNSA (ang. Slovenian Nuclear Safety Administration). Umowę o współpracy w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej podpisano podczas wizyty 24 maja 2022 roku przedstawicieli PAA w słoweńskiej Lublanie.

Umowę o współpracy pomiędzy polskim a słoweńskim urzędem dozoru jądrowego podpisali Prezes PAA dr Łukasz Młynarkiewicz oraz Dyrektor SNSA Igor Sirc. Dokument zakłada m.in. wspólne szkolenia polskich i słoweńskich inspektorów dozoru jądrowego oraz wzajemne wsparcie w realizacji zadań z obszaru bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, w tym w procesie licencjonowania elektrowni jądrowych oraz nadzoru nad tymi obiektami.

Dzień wcześniej polska delegacja odwiedziła również słoweńską Elektrownią Jądrową Krško. Spotkanie polskiego i słoweńskiego urzędu dozoru jądrowego było również okazją do omówienia Programu polskiej energetyki jądrowej, który zakłada budowę w Polsce pierwszych elektrowni jądrowych. Także Słowenia planuje inwestycję w nowy blok jądrowy.

Pierwsze spotkanie PAA i SNSA odbyło się w grudniu ubiegłego roku w formie wideokonferencji. Dzięki nawiązaniu współpracy, PAA zyskała partnera posiadającego bogate doświadczenie w zakresie energetyki jądrowej. SNSA jest urzędem dozoru jądrowego, który sprawuje nadzór nad Elektrownią Jądrową Krško o mocy 688 MW, eksploatowaną od 1981 roku.

Na zdjęciu wizyta przedstawicieli PAA w Elektrowni Jądrowej Krško, fot. PAA


Podziel się z innymi


Komentarze