poprzednie « wiadomości (51-56) z 56 » następneenergetyka
Kazachska firma Kazatomprom poinformowała, iż podczas odbywających się w Szanghaju, w dniach od 5 do 10 listopada 2021 roku targach China International Import Expo 2021, podpisała dwie umowy na dostawy koncentratu uranu naturalnego.
czytaj więcejenergetyka
Jak poinformowała firma Framatome, pierwszy w odporny na wypadki zestaw paliwowy ATF (ang. Accident Tolerant Fuel) został dostarczony do Elektrowni Jądrowej Calvert Cliffs w stanie Maryland w USA. Nad podobnym rozwiązaniem pracuje również rosyjski Rosatom, który we wrześniu rozpoczął testowanie paliwa ATF w jednej ze swoich elektrowni.
czytaj więcejW dniach 11-13 stycznia 2017 roku w Polsce przebywała delegacja Stanów Zjednoczonych. W trakcie wizyty eksperci sprawdzali zabezpieczenia związane z ochroną fizyczną reaktora MARIA w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, w którym planowane jest rozpoczęcie naświetlania tarcz zawierających wysokowzbogacony uran pochodzący z USA. Posłużą one do produkcji radioizotopów stosowanych w medycynie.
czytaj więcejChociaż przeciwnicy energetyki jądrowej od dziesiątków lat twierdzą, że uranu wkrótce zabraknie, kolejne raporty OECD co dwa lata rozpraszają te obawy. Najnowszy raport, który ukazał się w listopadzie b.r. kolejny raz potwierdził, że zasobu uranu są obfite, większe niż innych metali lub paliw i nawet bez uwzględnienia postępu technologicznego wystarczą dla energetyki jądrowej przez ponad 240 lat.
czytaj więcejZakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w dniach 24-26 września 2016 roku, zorganizował wywóz zużytego wysokowzbogaconego paliwa jądrowego. Wszystko odbyło się zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy Rządem Polskim a Departamentem Energii USA. Jego elementem jest Program Redukcji Zagrożeń Globalnych (GTRI), którym Polska została objęta. Zakłada on, że wysoko wzbogacone zużyte paliwo jądrowe wróci do kraju producenta, którym w przypadku Polski jest Rosja.
czytaj więcejNarodowe Centrum Badań Jądrowych zakupiło płytki uranowe niezbędne do prowadzenia badań nad terapią borowo-neutronową (BNCT). Kontrakt z rosyjską firmą TVEL podpisano na odbywających się targach ATOMEXPO w Moskwie.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (51-56) z 56 » następne