Serwis informacyjny

Reaktor prędki BN-800 zostanie załadowany w 100% paliwem MOX

Data dodania: piątek, 21 stycznia 2022, autor: nuclear.pl

Rosyjski reaktor prędki BN-800 w Biełojarskiej Elektrowni Jądrowej zostanie w tym roku po raz pierwszy w pełni zasilony mieszanym paliwem uranowo-plutonowym MOX. Obecnie poziom paliwa MOX w rdzeniu reaktora wynosi 60%.

Blok BN-600 w Elektrownii jądrowej Biełojarsk, fot. Rosenergoatom
Blok BN-600 w Elektrownii jądrowej Biełojarsk, fot. Rosenergoatom

Surowcami do produkcji pastylek paliwowych MOX są uran i pluton, wydobyte z paliwa jądrowego, które już znajdowało się w reaktorze jądrowym. Zapewnia to recykling materiałów jądrowych, który jest przyjazny dla środowiska i ekonomiczny.

- Ważnym zadaniem w tym roku jest załadowanie paliwa MOX do rdzenia BN-800, co … dziesięciokrotnie zwiększy bazę paliwową energetyki jądrowej i sprawi, że będzie praktycznie bezodpadowa - powiedział Iwan Sidorow, dyrektor Biełojarskiej Elektrowni Jądrowej.
Podsumowując wyniki 2021 roku, Sidorow zauważył, że był to rok owocny. W pierwszych dwóch blokach ABM kontynuowano przygotowania do likwidacji. Rozpoczęto też procedury przedłużenia żywotności do 2040 roku bloku BN-600.

W reaktorze BN-800 w 2021 roku prowadzono zakrojone na szeroką skalę prace konserwacyjne w celu monitorowania stanu metalu rurociągów chłodziwa sodowego.

Kombinat Górniczo-Chemiczny w Zielenogorsku poinformował też już o wyprodukowaniu 171 zestawów paliwowych MOX przeznaczonych do załadunku w reaktorze prędkim BN-800.

W Biełojarskiej Elektrowni Jądrowej, która została oddana do użytku w kwietniu 1964 roku, działają obecnie dwa bloki z reaktorami na prędkie neutrony: BN-600 uruchomiony w 1980 roku BN-800 uruchomiony w 2015 roku. To największe na świecie jednostki z reaktorami na neutronach prędkich i jedyne działające na zasadach komercyjnych.

W Biełojarskiej Elektrowni Jądrowej na terenie przyległym do BN-800 planowana jest budowa bloku BN-1200.


Podziel się z innymi


Komentarze