Serwis informacyjny

Sankcje nałożone przez USA na Rosję nie obejmują dostaw uranu

Data dodania: wtorek, 15 marca 2022, autor: nuclear.pl

Jak informuje Reuters, ogłoszony w zeszłym tygodniu przez prezydenta USA Joe Bidena zakaz importu rosyjskiej ropy i innych surowców energetycznych nie obejmuje zakazu importu uranu.

Jak wynika z raportów amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej w 2020 roku prawie połowa (47%) dostaw uranu pochodziła w USA z krajów Wspólnoty Niepodległych Państw - Kazachstanu, Rosji i Uzbekistanu.

Kolejne 34% uranu pochodziło z Australii i Kanady. Jednocześnie Kanada (22,4%) zajęła pierwsze miejsce wśród krajów dostarczających uran do Stanów Zjednoczonych, nieznacznie wyprzedzając Kazachstan (22,1%).

W ostatnim kwartale 2021 roku produkcja uranu była prowadzona tylko w trzech amerykańskich zakładach: Nichols Ranch ISR Mine & Plant i Ross ISR Project, oba w Wyoming, oraz Crowe Butte w Nebrasce. Jednakże wzrost cen uranu w 2022 roku oraz globalne zainteresowanie rozwojem energetyki jądrowej zaczyna doprowadzać do zmian w postrzeganiu tego rynku.

Uranium Energy Corp. w grudniu 2021 roku ogłosił zakup za 112 mln USD łącznie 12 projektów uranowych od Uranium One, należącego dotychczas do Rosatomu. Plany wznowienia wydobycia uranu ogłosiła również Consolidated Uranium, która kontroluje trzy wcześniej eksploatowane w Stanach Zjednoczonych kopalnie uranu. Do wznowienia wydobycia uranu przygotowują się również inne firmy.

Amerykański Instytut Energii Jądrowej (NEI), który reprezentuje amerykańskie firmy wytwórcze, poinformował, że wspiera również rozwój krajowego przemysłu uranowego.

- Amerykańskie firmy wytwórcze zawierają umowy zakupu paliwa jądrowego z międzynarodową siecią organizacji i krajów, aby zmniejszyć własne ryzyko potencjalnych zakłóceń w dostawach - powiedział Neiman Ashkebussi, starszy dyrektor NEI ds. paliwa jądrowego i bezpieczeństwa radiacyjnego.

- Musimy szukać alternatywnych źródeł (uranu), w tym w USA - powiedział Reuterowi republikański senator z Alaski Dan Sullivan w kuluarach konferencji energetycznej CERAWeek.

Na zdjęciu "yellow cake", fot. US NRC


Podziel się z innymi


Komentarze