Serwis informacyjny

Cameco wznawia wydobycie w kanadyjskiej prowincji Saskatchewan

Data dodania: niedziela, 13 lutego 2022, autor: nuclear.pl

Kanadyjska firma Cameco, jeden z czołowych producentów uranu na świecie, ogłosiła, że ​​w tym roku powróci do eksploatacji kopalni uranu McArthur River oraz zakładu przerobu Key Lake w kanadyjskiej prowincji Saskatchewan. Zakłady te są nieczynne od połowy 2018 roku.

Według Cameco, popyt na uran znów zaczął rosnąć. W szczególności w wielu krajach na całym świecie opracowywane są projekty budowy małych reaktorów modułowych, co w połączeniu z rosnącym uznaniem kluczowej roli energii jądrowej w osiągnięciu celów dekarbonizacji, pozwala stwierdzić, że zapotrzebowanie na uran będzie trwałe.

Cameco zakłada, że kompleks McArthur River i Key Lake do 2024 roku będzie wykorzystywał do 60% mocy produkcyjnych, co będzie odpowiadało produkcji 6,81 tys. ton uranu rocznie. Jednocześnie kanadyjska działalność Cigar Lake, która w 50% należy do Cameco, zmniejszy produkcję z 15 mln do 13,5 mln funtów rocznie. Według Cameco, spadek produkcji Cigar Lake da czas na opracowanie studium wykonalności projektu przedłużenia żywotności kopalni.

Utrzymujące się niskie ceny uranu doprowadziły do ​​planowanych ograniczeń jego produkcji przy istniejących dużo wiekszych zdolnościach produkcyjnych oraz zakończenia eksploatacji niektórych kopalń. W razie potrzeby, do produkcji paliwa jądrowego wykorzystywano również zasoby uranu regenerowanego.

Obecnie kanadyjska firma Cameco nie dąży jeszcze do pełnego wykorzystania swoich możliwości, w 2024 roku wyniosą one tylko 60%.

Kompleks McArthur River i Key Lake jest największą na świecie kopalnią uranu wysokiej jakości. Ruda wydobywana w McArthur River jest przewożona ciężarówkami 80 km na południe w celu przeróbki w zakładzie Key Lake. Działalność wydobywcza w Key Lake zakończyła się w 2002 roku. Cameco jest większościowym właścicielem i operatorem McArthur River (69,8%) i Key Lake (83%), pozostałe udziały należą do Orano Canada.


Podziel się z innymi


Komentarze