Serwis informacyjny

Amerykańskie firmy przygotowują się do zwiększenia wydobycia uranu

Data dodania: czwartek, 3 marca 2022, autor: nuclear.pl

Jak podał World Nuclear News amerykańskie firmy przygotowują się do zwiększenia wydobycia uranu w stanach Wyoming i Utah. W ostatnim kwartale 2021 roku produkcja uranu miała miejsce tylko w trzech amerykańskich zakładach.

Przez większą część 2020 i 2021 roku amerykańska Agencja Informacji Energetycznej EIA (ang. Energy Information Administration) nie była w stanie publikować kwartalnych danych dotyczących krajowej produkcji uranu, ponieważ produkcja nie osiągnęła progu sprawozdawczego. Dane zostały opublikowane za ostatnie dwa kwartały, a zgodnie z najnowszym raportem EIA, w czwartym kwartale 2021 roku wyprodukowano łącznie 9 978 funtów U3O8 (3,8 tU) w trzech zakładach: Nichols Ranch ISR Mine & Plant i Ross ISR Project, oba w Wyoming, oraz Crowe Butte w Nebrasce. Było to o 88% więcej niż w trzecim kwartale, kiedy wyprodukowano 5 297 funtów.

Jednakże wzrost cen uranu w 2022 roku oraz globalne zainteresowanie rozwojem energetyki jądrowej zaczyna doprowadzać do zmian w postrzeganiu rynku. - Rok 2022 rozpoczyna się od najwyższej ceny uranu od dekady i pozytywnych globalnych perspektyw dla energii jądrowej, których nie widziano od pokolenia - powiedział w tym tygodniu akcjonariuszom Amir Adnani, dyrektor generalny Uranium Energy Corp.

UEC w grudniu 2021 roku ogłosił zakup za 112 mln USD łącznie 12 projektów uranowych od Uranium One, należącego dotychczas do Rosatomu. Przejęte projekty są na różnym stadium przygotowania, od gotowych platform ługowania in situ po projektu wymagające dostosowania do produkcji. W 2022 roku UEC będzie pracować nad złożeniem zaktualizowanych raportów technicznych dotyczących nowych projektów.

Podobne plany ogłosiła również Consolidated Uranium, która kontroluje trzy wcześniej eksploatowane kopalnie uranu w Stanach Zjednoczonych. Do wznowienia wydobycia uranu przygotowują się również inne firmy.

Na zdjęciu prace wiertnicze w Reno Creek, fot. UEC


Podziel się z innymi


Komentarze