Serwis informacyjny - Tagi: uran

poprzednie « wiadomości (41-50) z 50 » następne

TVEL opracował nowe paliwo ATF

Rosyjski Instytut Naukowo-Badawczy Zaawansowanych Technologii Materiałów Nieorganicznych im. A.A. Boczwara, będący spółką zależną rosyjskiego producenta paliw jądrowych TVEL*, będącego częścią koncernu Rosatom, poinformował o opracowaniu technologii produkcji pastylek paliwowych z dwukrzemku uranu przeznaczonych dla reaktorów wodnych ciśnieniowych i wykonaniu próbnej partii takich pastylek.
czytaj więcej

Nowe paliwo jądrowe ATF odporne na wypadki

Jak poinformowała firma Framatome, pierwszy w odporny na wypadki zestaw paliwowy ATF (ang. Accident Tolerant Fuel) został dostarczony do Elektrowni Jądrowej Calvert Cliffs w stanie Maryland w USA. Nad podobnym rozwiązaniem pracuje również rosyjski Rosatom, który we wrześniu rozpoczął testowanie paliwa ATF w jednej ze swoich elektrowni.
czytaj więcej

Eksperci USA sprawdzili ochronę fizyczną reaktora MARIA

W dniach 11-13 stycznia 2017 roku w Polsce przebywała delegacja Stanów Zjednoczonych. W trakcie wizyty eksperci sprawdzali zabezpieczenia związane z ochroną fizyczną reaktora MARIA w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, w którym planowane jest rozpoczęcie naświetlania tarcz zawierających wysokowzbogacony uran pochodzący z USA. Posłużą one do produkcji radioizotopów stosowanych w medycynie.
czytaj więcej

Najnowszy raport OECD potwierdza, że uranu wystarczy

Chociaż przeciwnicy energetyki jądrowej od dziesiątków lat twierdzą, że uranu wkrótce zabraknie, kolejne raporty OECD co dwa lata rozpraszają te obawy. Najnowszy raport, który ukazał się w listopadzie b.r. kolejny raz potwierdził, że zasobu uranu są obfite, większe niż innych metali lub paliw i nawet bez uwzględnienia postępu technologicznego wystarczą dla energetyki jądrowej przez ponad 240 lat.
czytaj więcej

Zużyte wysoko wzbogacone paliwo z reaktora Maria trafiło do zakładu przerobu

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w dniach 24-26 września 2016 roku, zorganizował wywóz zużytego wysokowzbogaconego paliwa jądrowego. Wszystko odbyło się zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy Rządem Polskim a Departamentem Energii USA. Jego elementem jest Program Redukcji Zagrożeń Globalnych (GTRI), którym Polska została objęta. Zakłada on, że wysoko wzbogacone zużyte paliwo jądrowe wróci do kraju producenta, którym w przypadku Polski jest Rosja.
czytaj więcej

poprzednie « wiadomości (41-50) z 50 » następne