Serwis informacyjny

Chiny odkryły duże nowe źródła uranu

Data dodania: środa, 22 czerwca 2022, autor: nuclear.pl

Jak podają lokalne media, Chiny odkryły nowe źródła uranu o szacowanej ilości do ​​dwóch milionów ton uranu, co stanowi około 20 razy więcej niż jego obecne rezerwy. Potwierdzenie tych informacji zbliżyłoby ten kraj do trzech największych producentów uranu na świecie, czyli Kazachstanu, Kanady i Australii.

Koncentrat uranu tzw.
Koncentrat uranu tzw. "yellowcake", fot. Kazatomprom

Obecnie Chiny eksploatujące 55 bloków jądrowych, 15 mają w budowie i kolejnych 115 jest planowanych lub rozważanych. Jednak w kraju nie ma wystarczającej ilości uranu, aby zasilać te reaktory. Przy obecnym tempie budowy Chiny wkrótce będą potrzebowały 35 000 ton uranu rocznie. Jednak jego zasoby to tylko 170 000 ton I przy szacowanym zużyciu wystarczyłyby jedynie na 5 lat.

Chcąc zmniejszyć swoją zależność od innych krajów, Chiny rozpoczęły badania nad pozyskiwaniem uranu z wody morskiej, której zawartość wynosi 3 mg/m3. W czerwcu 2021 roku poinformowały o rozpoczęciu budowy zakładu pilotażowego, a w grudniu 2021 roku o opracowaniu nowej membrany, inspirowanej biologicznie.

Obecnie według artykułu opublikowanego 30 maja 2022 roku przez dziennik South China Morning Post, Chiny mogły odkryć nowe złoża o zasobach szacowanych na dwa miliony ton uranu. Odkrycia tego dokonano na głębokości 3000 metrów.


Podziel się z innymi


Komentarze