Serwis informacyjny

Amerykańscy senatorowie przedstawili projekt ustawy zakazującej importu rosyjskiego uranu

Data dodania: piątek, 18 marca 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformował Reuters, republikańscy senatorowie przedstawili w czwartek projekt ustawy zakazującej importu rosyjskiego uranu do Stanów Zjednoczonych. Ustawa pojawiła się w czasie, gdy amerykańskie władze rozważają możliwość nałożenia sankcji na rosyjską państwową korporację państwową Rosatom.

Obecnie obowiązujące sankcje USA nałożone na Rosję po ataku na Ukrainę obejmują zakaz importu rosyjskich surowców energetycznych, takich jak ropa naftowa i skroplony gaz ziemny, ale nie obejmuje uranu. - Chociaż zakaz importu rosyjskiej ropy, gazu i węgla jest ważnym krokiem, może nie być ostatnim - powiedział senator John Barrasso, który przedstawił projekt ustawy.

Republikański senator John Barrasso reprezentuje Wyoming, stan, który mógłby znacznie skorzystać na wznowieniu wydobycia uranu w USA. - Zakaz importu rosyjskiego uranu jeszcze bardziej osłabi rosyjską "machinę wojenną", pomoże ożywić amerykańską produkcję uranu i wzmocni nasze bezpieczeństwo narodowe - dodał.

Stany Zjednoczone eksploatują obecnie 93 bloków jądrowych, które zapewniają prawie 20% krajowej produkcji energii elektrycznej. Według amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej w 2020 roku większość uranu była przez USA importowana a udział rosyjskiego uranu w zakupach kraju wyniósł 16% (Kanady - 22,4%, Kazachstanu - 22,1%, Australii - 11,6%, Uzbekistanu - 8%).

Federacja Rosyjska zaopatruje również Stany Zjednoczone w paliwo jądrowe HALEU o wzbogaceniu do 20% i który jest wykorzystywany w nowych rozwojowych projektach reaktorów jądrowych. W przypadku zakazu Stany Zjednoczone prawdopodobnie będą musiały szybko zwiększyć również swoje moce produkcyjne HALEU.

- Myślę, że bardzo ważne jest, aby odzwyczaić nas od "niestabilnych, niewiarygodnych źródeł" naszych krytycznych paliw, w tym uranu - powiedziała Catherine D. Huff, asystentka sekretarza ds. energii jądrowej w Departamencie Energii podczas przesłuchania w czwartek.

Na zdjęciu przedstawiono wykres źródeł dostaw uranu dla amerykańskich elektrowni jądrowych w latach 1950-2020, źródło US Energy Information Administration, Monthly Energy Review, Table 8.2, Czerwiec 2021


Podziel się z innymi


Komentarze