Serwis informacyjny

Tennessee wybrane jako miejsce produkcji paliwa dla zaawansowanych reaktorów

Data dodania: niedziela, 10 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl

Jak podał World Nuclear News, zakład w Oak Ridge w stanie Tennessee został wybrany jako miejsce pierwszego w USA komercyjnego zakładu produkującego paliwo na bazie nisko wzbogaconego uranu o podwyższonym stopniu wzbogacenia HALEU (ang. high-assay low-enriched uranium).

Budowa zakładu wytwarzania paliwa TRISO-X Fuel Fabrication Facility ma się rozpocząć w tym roku, a jego uruchomienie nastąpi w 2025 roku. Został już złożony do amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego US NRC odpowiedni wniosek licencyjny.

Firma X-energy, konstruktor reaktora Xe-100, ogłosiła 4 kwietnia, że jej spółka zależna TRISO-X, wybrała park przemysłowy Horizon Center Industrial Park w Oak Ridge na lokalizację zakładu, który początkowo będzie wytwarzał 8 ton paliwa rocznie. Ilość ta wystarczy do zasilania około dwunastu małych reaktorów modułowych Xe-100.

Firma poinformowała, że projekt obiektu komercyjnego umożliwi produkcję paliwa dla dowolnej liczby zaawansowanych lub małych reaktorów jądrowych opartych na paliwie TRISO.

Paliwo TRISO (TRi-structural ISOtropic particle fuel) – izotropowe trójwarstwowe - to rodzaj paliwa ceramicznego z powłoką. Ma formę granulek o średnicy 0,5 - 1 mm. Jądro pojedynczej granulki, o średnicy od 0,035 - 0,5 mm zawiera materiał rozszczepialny (UC, UCO, UO2, PuO2 lub paliworodny tor). Otoczone jest buforem z porowatego węgla, a następnie trzema warstwami: węgla pirolitycznego, ceramicznego węgliku krzemu i zewnętrznej warstwy węgla pirolitycznego. Warstwa węgliku krzemu, która jest stabilna w bardzo wysokich temperaturach sięgających 1800 °C, nadaje granulkom odpowiednią twardość i stanowi barierę dla produktów rozszczepienia.

Paliwo dla wysokotemperaturowego, chłodzonego gazem reaktora modułowego Xe-100 konstrukcji X-energy ma kształt kul, wielkości kuli bilardowej o średnicy około 6 cm. Każda z kul zawiera 18 000 granulek TRISO.

TF3 będzie pierwszym w swoim rodzaju zakładem produkcji paliwa na bazie TRISO, który jest licencjonowany przez amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego i będzie wykorzystywać uran wzbogacony do mniej niż 20% w uran-235 do produkcji paliw jądrowych dla różnych zaawansowanych i małych reaktorów modułowych, a także paliw specjalnych do kosmicznych projektów jądrowych. TRISO-X planuje zwiększenie wydajności zakładu z początkowych 8 ton do 16 ton rocznie do początku lat 30.


Podziel się z innymi


Komentarze