Serwis informacyjny

Francja zainwestuje w rozwój zamkniętego cyklu paliwowego

Data dodania: piątek, 15 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w ostatnim wywiadzie dla dziennika Brut przed pierwszą turą wyborów prezydenckich, w którym ubiega się o drugą kadencję, że kraj ten zintensyfikuje prace związane z rozwojem zamkniętego cyklu paliwowego, aby w przyszłości ponownie wykorzystywać wypalone paliwo jądrowe.

- Chciałbym zainwestować w tak zwany cykl zamknięty. Oznacza to wytwarzanie mniejszej ilości odpadów. Energia jądrowa przyszłości nie może być taka sama jak teraz, kiedy produkuje tak dużo odpadów - powiedział Macron.

Macron zasugerował, że Francja "mogłaby dokonać takiego postępu w tworzeniu zamkniętego cyklu, że możliwe byłoby ponowne wykorzystanie" zużytego uranu podczas wytwarzania energii. Według niego, oprócz dbałości o środowisko, konieczne jest również między innymi zmniejszenie zależności od dostaw uranu z niektórych krajów.

Prezydent Francji opowiada się również za rozwojem szeregu innowacyjnych technologii w dziedzinie energetyki jądrowej, w tym za stworzeniem przez Francję małych reaktorów modułowych SMR.

Jak informowaliśmy na początku lutego, aby zagwarantować niezależność energetyczną Francji, zagwarantować dostawy energii elektrycznej w kraju i osiągnąć cele neutralności klimatycznej do 2050 roku, Prezydent Macron zapowiedział budowę sześciu bloków jądrowych oraz kontynuację rozwoju odnawialnych źródeł energii.

We Francji powstać ma sześć nowych bloków z reaktorami EPR 2, podczas gdy rozważona będzie możliwość budowy kolejnych ośmiu przed rokiem 2050. Budowa pierwszych nowych bloków ma rozpocząć się w roku 2028, a pierwszy z nich ma przystąpić do pracy w 2035.


Podziel się z innymi


Komentarze