Serwis informacyjny

Antyatomowa Australia rozpoczyna debatę na temat energetyki jądrowej

Data dodania: poniedziałek, 8 sierpnia 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformował World Nuclear News, Peter Dutton, lider australijskiej opozycji zainicjował formalny proces badania potencjału zaawansowanych technologii jądrowych nowej generacji, które mogą przyczynić się do wzmocnienia krajowego bezpieczeństwa energetycznego i obniżenia cen energii.

Peter Dutton, odcinając się od aktualnej polityki antynuklearnej kraju, zapowiedział, że „najwyższy czas” na „uczciwą i rzeczową debatę na temat korzyści i kosztów energii jądrowej”.

Obecny kryzys energetyczny pokazał, jak ważne jest zapewnienie mocy dyspozycyjnej, powiedział Dutton. Średnie hurtowe ceny energii elektrycznej wykazały „bezprecedensowy” wzrost rok do roku i chociaż odnawialne źródła energii będą odgrywać ważną rosnącą rolę w australijskim miksie energetycznym, muszą być zrównoważone przez inwestycje w źródła dyspozycyjne.

Oczekuje się, że do 2030 roku zostanie wycofanych sześćdziesiąt procent australijskich mocy wytwórczych opartych o spalanie węglą. - Jeśli poważnie myślimy o redukcji emisji, przy jednoczesnym utrzymaniu silnej gospodarki i ochronie naszego tradycyjnego przemysłu, wszystkie technologie muszą być brane pod uwagę – powiedział lider opozycji.

- Energia jądrowa to dojrzała, sprawdzona technologia. Może zapewnić niezawodną, ​​bezemisyjną energię elektryczną w obciążeniu podstawowym, której Australia potrzebuje. Szacunki pokazują, że osiągnięcie celów paryskich bez energii jądrowej kosztowałoby świat 1,6 biliona dolarów więcej - dodał.

Australijska Organizacja Nauki i Technologii Jądrowej eksploatuje jądrowy reaktor badawczy w Lucas Heights od ponad 60 lat, ale wykorzystanie energii jądrowej w Australii jest obecnie zabronione przez ustawodawstwo federalne i stanowe. Kolejne australijskie rządy utrzymały to moratorium, chociaż federalne dochodzenie w 2019 roku zaleciło częściowe zniesienie obecnych zakazów, aby umożliwić wdrażanie nowych i powstających technologii, takich jak małe reaktory modułowe SMR.

Australia posiada prawie jedną trzecią znanych światowych zasobób uranu. W 2021 roku produkcja rw wysokości 4192 tU uczyniła z niego czwartego co do wielkości producenta uranu na świecie, po Kazachstanie, Kanadzie i Namibii. Cała produkcja uranu jest eksportowana.


Podziel się z innymi


Komentarze