Serwis informacyjny
W amerykańskim zakładzie w Paduk wznowiono dekonwersję zubożonego sześciofluorku uranu
Data dodania: piątek, 25 marca 2022, autor: nuclear.pl
Biuro Zarządzania Środowiskowego Departamentu Energii USA poinformowało, iż po trwającej 20 miesięcy przerwie spowodowanej pandemią Covid-19, uruchomiono jeden z dwóch należących do niego zakładów dekonwersji zubożonego sześciofluorku uranu (DUF6) w Paducah.
- Jesteśmy bardzo dumni z zespołu Paducah. Bezpieczne ponowne uruchomienie obiektu jądrowego po długotrwałym przestoju wymaga ciężkiej pracy i bezpiecznego, konserwatywnego podejścia, aby upewnić się, że praca zostanie wykonana prawidłowo za pierwszym razem - powiedział Jim Barker, kierownik zakładu Paducah w firmie Mid-America Conversion Services, która zarządza zakładem.
Podczas przerwy produkcyjnej pracownicy ukończyli kluczowe modernizacje i konserwację w obu zakładach dekonwersji sześciofluorku uranu w pobliżu Paducah w stanie Kentucky i Portsmouth w stanie Ohio.
Oddane do użytku w 2010 i 2011 roku obiekty przetwarzają produkty uboczne wzbogacania z ponad pięćdziesięciu lat funkcjonowania byłych zakładów dyfuzji gazowej w Paducah w Portsmouth i Oak Ridge w stanie Tennessee. Otrzymane materiały to tlenek uranu i wodny roztwór kwasu fluorowodorowego, które można ponownie bezpiecznie użyć.
Drugi z zakładów dekonwersji w Portsmouth jest oceniany obecnie pod kątem gotowości do ponownego uruchomienia, zaplanowanego na jeszcze w tym roku.
- Bezpieczne i celowe prowadzenie działalności i modernizacji sprawiło, że ponowne uruchomienie Paducah zakończyło się sukcesem, co również czeka nadchodzące ponowne uruchomienie w Portsmouth – powiedział Zak Lafontaine, kierownik programu DUF6 w EM Portsmouth/Paducah Project Office.
- Ponowne uruchomienie Paducah jest kluczowym krokiem w kierunku przywrócenia pełnej produkcji w projekcie dekonwersji sześciofluorku uranu - dodał.