Serwis informacyjny

Czesi rozważają rezygnację z dostaw rosyjskiego paliwa jądrowego

Data dodania: poniedziałek, 21 marca 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformowała Dana Drabova, szefowa czeskiej Państwowej Administracji Bezpieczeństwa Jądrowego, tamtejszy rząd rozważa wycofanie rosyjskiego paliwa ze swoich elektrowni jądrowych.

Elektrownia jądrowa Dukovany, fot. CEZ
Elektrownia jądrowa Dukovany, fot. CEZ

Według niej, oprócz dostaw gazu i ropy Czechy są również uzależnione od Rosji w zakresie zakupów paliwa jądrowego do elektrowni jądrowych w Temeline i Dukovanach. W związku z tym w Pradze dyskutowane są możliwości zastąpienia obecnych dostawców.

Według niej, kraj jest dziś w korzystnej sytuacji, ponieważ ma czas, aby dokładnie przemyśleć realizację wspomnianego planu: Elektrownia Jądrowa Temelin ma rezerwy paliwa na dwa lata do przodu, a Elektrownia Jądrowa Dukovany na trzy. Drabova zauważyła, że zamiast rosyjskiego producenta TVEL, które kiedyś wygrało przetarg wyłącznie ze względu na niską cenę proponowanego produktu, zestawy paliwowe mogły dostarczać do Czech amerykańska firma Westinghouse i francuska firma Framatome.

Jednocześnie podkreśliła, że ​​z nowym dostawcą paliwa dla Elektrowni Jądrowej Temelin praktycznie nie będzie problemów, a w przypadku Elektrowni Jądrowej Dukovany sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ale nie krytyczna.

Przypomnijmy, że w Czechach działają dwie elektrownie jądrowe. Wcześniej czeski rząd postanowił nie dopuścić rosyjskich i chińskich firm do budowy nowego bloku elektrowni Dukovany.


Podziel się z innymi


Komentarze