Serwis informacyjny

Jordania wyprodukowała pierwszą partię yellowcake

Data dodania: poniedziałek, 16 maja 2022, autor: nuclear.pl

Jordańska Komisja Energii Atomowej poinformowała, iż należąca do niej kopalnia uranu Jordan Uranium Mining Company uruchomiła pionierską instalację przetwarzania uranu i ogłosiła wyprodukowanie pierwszej partii 20 kg "yellowcake" ze 160 ton rudy uranu.

Koncentrat uranu tzw.
Koncentrat uranu tzw. "yellowcake", fot. Kazatomprom

- Zakład ma produkować "dziesiątki kilogramów" żółtego ciasta z przetwarzania "setek ton" rudy w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Produkcja odbywa się zgodnie ze standardami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - powiedział Muhammad Shunnaq, dyrektor generalny JUMCO.

JUMCO jest komercyjnym ramieniem Jordańskiej Komisji Energii Atomowej i zostało założone w 2013 roku w celu prowadzenia badań i rozwoju pierwiastków promieniotwórczych w Jordanii. Jego wysiłki poszukiwawcze i rozwojowe koncentrują się na projekcie Central Jordan Uranium Project, w którym pilotażowa instalacja rozpoczęła działalność na początku 2021 roku.

Zgodnie z danymi opublikowanymi we wspólnym raporcie OECD Nuclear Energy Agency i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej z 2020 roku na temat zasobów uranu, produkcji i popytu - znanym jako "Czerwona Księga" - Jordania posiada 62 000 tU, w tym 33 300 tU zasobów oszacowanych zgodnie z metodologią JORC w środkowej Jordanii.


Podziel się z innymi


Komentarze