Serwis informacyjny

Kazatomprom komentuje wyniki za 2021 rok

Data dodania: niedziela, 20 marca 2022, autor: nuclear.pl

Ostatnie wydarzenia geopolityczne nie miały do ​​tej pory istotnego wpływu na działalność grupy Kazatomprom, poinformowała firma, ogłaszając wyniki za 2021 rok.

Koncentrat uranu tzw.
Koncentrat uranu tzw. "yellowcake", fot. Kazatomprom

- Pierwsze miesiące 2022 roku były co najmniej niestabilne i nieoczekiwane – powiedział Mazhit Sharipov, dyrektor generalny.

- W pierwszych dniach stycznia nasz kraj doświadczył tragicznej serii wydarzeń, które wciąż odbijają się echem w sercach każdego obywatela naszego kraju. Jako firma niezwłocznie podjęliśmy wszelkie niezbędne środki, aby zapobiec wszelkim zakłóceniom w naszej działalności i zapewnił bezpieczeństwo wszystkim pracownikom - dodał.

- Pod koniec lutego eskalacja konfliktu rosyjsko-ukraińskiego doprowadziła do działań zbrojnych, które obecnie obserwujemy na terytorium Ukrainy. Nasze serca są ze wszystkimi ofiarami tego konfliktu i mamy nadzieję, że wkrótce nastąpi pokojowe rozwiązanie - powiedział.

Sankcje nałożone przez różne kraje na Rosję do tej pory nie dotknęły bezpośrednio przemysłu jądrowego i uranu, jak zauważył Sharipov, chociaż szybko zmieniająca się sytuacja utrudnia przewidzenie możliwego wpływu i konsekwencji dla działalności Kazatompromu. Firma „pozostaje przygotowana z planami łagodzenia skutków w różnych scenariuszach” – dodał.

Firma oczekuje się, że świadczenie usług w ramach umowy dotyczącej przetwarzania uranu Kazatompromu w Centrum Wzbogacania Uranu, które znajduje się w Rosji, będzie kontynuowane.

Część produktów Kazatompromu jest transportowana przez Federację Rosyjską, ale od 16 marca nie było żadnych ograniczeń w dostawach produktów Kazatompromu do klientów końcowych, poinformowała firma.

Prawie 50% produkcji Kazatompromu trafia do zachodnich przetwórców, głównie przez Sankt Petersburg, powiedział dyrektor handlowy Askar Batyrbayev w rozmowie z Jamesem Connorem z Bloor Street Capital 11 marca. Powiedział, że do tej pory tranzyt materiałów tą trasą w ogóle nie został naruszony.

Kazatomprom opracował już alternatywną trasę transportową, która „całkowicie wyklucza terytorium Rosji” powiedział. Firma od 2018 roku realizuje kilka wysyłek rocznie trasą alternatywną. - Więc jeśli będziemy musieli skorzystać z tej trasy, jesteśmy gotowi i mamy możliwość to zrobić – powiedział.


Podziel się z innymi


Komentarze