Serwis informacyjny

Indie importują uran głównie z Kazachstanu i Kanady

Data dodania: niedziela, 10 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl

Według danych opublikowanych przez Jitendra Singha, indyjskiego ministra stanu ds. nauki i technologii oraz nauk o Ziemi w pisemnych odpowiedziach na pytania w Rajya Sabha, wyższej izbie indyjskiego parlamentu, Indie w ciągu ostatnich trzech lat importowały nieco ponad 7 564 ton naturalnego uranu, głównie z Kazachstanu i Kanady.

Koncentrat uranu tzw.
Koncentrat uranu tzw. "yellowcake", fot. Kazatomprom

Indie sprowadziły 4557 tU z Kazatompromu w Kazachstanie i 2988 tU z Cameco w Kanadzie, w postaci naturalnego koncentratu rudy uranu, który był wykorzystywany jako paliwo do indyjskich reaktorów, które działały pod nadzorem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Ponieważ Indie nie są stroną układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej NPT Narodów Zjednoczonych, podzieliły swoje obiekty jądrowe na dwa typy: obiekty niezgłoszone do systemu zabezpieczeń, w których można wykorzystać wyłącznie krajowy uran, oraz obiekty zabezpieczone, w których może być wykorzystywany uran importowany.

Indie sprowadziły również 56,78 tU od firmy TVEL w postaci pastylek paliwowych z uranu wzbogaconego, które zostały wykorzystane do zasilania dwóch reaktorów wrzących w EJ Tarapur i zostały dostarczone w ramach umowy z 2008 roku o współpracy między Indiami i Rosją. Cały import z Rosji miał miejsce w latach 2019-2020.

Według stanu na luty 2022 roku zasoby uranu zidentyfikowane przez Dyrekcję ds. Poszukiwań i Badań Minerałów Jądrowych wynoszą 369 042 ton yellowcake U3O8 w 45 złożach uranu.

Indie posiadają 23 bloki jądrowe w eksploatacji komercyjnej i kolejnych 6 w budowie – jednen w Kakrapar, dwa w Kudankulam, dwa w Radżastanie i prototypowy blok z reaktorem prędkim powielającym w Elektrowni Jądrowej w Madrasie. Planowana jest również budowa dwóch reaktorów WWER-1000 jako bloków 5 i 6 elektrowni jądrowej Kudankulam w południowym stanie Tamil Nadu.

Rząd planuje, aby indyjskie moce jądrowe wzrosły do 2031 roku do 22 480 MW, w porównaniu z dzisiejszą mocą brutto wynoszącą około 7480 MW. W grudniu 2021 roku indyjskie media poinformowały, że rząd wyraził zgodę na budowę sześciu bloków EPR w Jaitapur w regionie Maharashtra w zachodnich Indiach.


Podziel się z innymi


Komentarze