Serwis informacyjny

Brazylijska Angra zakontraktowała dostawę świeżego paliwa

Data dodania: środa, 16 marca 2022, autor: nuclear.pl

Dostawca paliwa jądrowego Indústrias Nucleares do Brasil (INB) poinformował kilka dni temu o zawarciu w dniu 25 lutego kontraktu na dostawy paliwa na rzecz firmy Eletronuclear. Umowa, której wartości nie podano do wiadomości publicznej, obejmuje paliwo niezbędne do wykonania pięciu przeładunków w każdym z bloków Elektrowni Jądrowej Angra.

Budowa bloku 3 EJ Angra, fot. Eletrobras Eletronuclear
Budowa bloku 3 EJ Angra, fot. Eletrobras Eletronuclear

Choć firma INB już wcześniej była dostawcą paliwa dla Eletronuclear (ostatnio na podstawie umowy z 2011 roku), podpisanie nowego kontraktu poprzedziły intensywne negocjacje.

– Podpisanie tej umowy było istotne dla zharmonizowania potrzeb naszych i Eletronuclear – komentuje João Carlos Tupinambá, kierownik INB ds. planowania strategicznego i marketingu, który pełnił też funkcję koordynatora grupy roboczej negocjującej warunki umowy. – Jest to umowa „win-win”, w której zdołaliśmy dostosować warunki dostaw i uzgodnić kroki podejmowane przez obie spółki.

Elektrownia Angra, czy też formalnie Elektrownia Jądrowa im. Admirała Álvaro Alberto, to jedyny zakład tego typu w Brazylii. Obecnie pracują w nim dwa bloki energetyczne z reaktorami wodnymi ciśnieniowymi. Blok 1 dysponujący mocą zainstalowaną 640 MW, posiada reaktor Westinghouse w układzie dwupętlowym i znajduje się w eksploatacji od 1985 roku (ruch próbny od 1982), natomiast blok 2 o mocy zainstalowanej 1350 MW wyposażony jest w niemieckiej konstrukcji reaktor określany jako typ pre-KONVOI, czyli przedstawiciela przedostatniego pokolenia zachodnioniemieckich reaktorów wodnych ciśnieniowych.

Choć jego budowa rozpoczęła się jeszcze w 1976 roku, to do eksploatacji przekazano go dopiero w pierwszym roku XXI wieku. Jak informuje serwis World Nuclear News, w obu blokach paliwo przeładowywane jest raz do roku, przy czym wymianie podlega 1/3 zestawów. Nowe paliwo posłuży do przeprowadzenia przeładunków nr 28-32 na bloku 1 oraz 19-23 na bloku nr 2.

Zakład produkcji paliwa INB znajduje się w Resende. Został zaprojektowany przez koncern Siemens i wg World Nuclear Association może wytwarzać do 120 ton pastylek paliwa jądrowego i 280 ton kompletnych zestawów paliwowych rocznie. Zakład może wytwarzać paliwo do obu typów reaktorów eksploatowanych w EJ Angra: 235-elementowe zestawy o długości 4 metrów dla bloku 1 (pełny załadunek to 121 zestawów) oraz 236-elementowe zestawy o długości 5 metrów dla bloku 2 (pełny załadunek to 193 zestawy).

Warto przypomnieć, że w Elektrowni Jądrowej Angra znajduje się także niedokończony trzeci blok, oryginalnie zaplanowany jako bliźniaczy do bloku nr 2. Więcej o planach jego dokończenia pisaliśmy 11 lutego.


Podziel się z innymi


Komentarze