poprzednie « wiadomości (31-40) z 167 » następnebezpieczeństwo
Jak poinformowało Narodowe Centrum Badań Jądrowych do 27 maja 2022 roku trwają publiczne konsultacje dokumentów regulujących tematyczny przegląd obiektów jądrowych. Obiektem jądrowym podlegającym ocenie w Polsce jest pracujący w NCBJ badawczy reaktor MARIA.
czytaj więcejnauka
W projektach związanych z syntezą termojądrową konieczne jest wykorzystanie materiałów odpornych na wysokie temperatury i uszkodzenia radiacyjne. Obiecujące pod tym względem są materiały bazujące na węglu, zwłaszcza nanorurki węglowe i grafen. W badaniach odporności detektorów grafenowych na wysokie strumienie neutronów brali udział naukowcy z Zakładu Badań Reaktorowych Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
czytaj więcejnauka
W ostatnich latach trwają prace nad alternatywnymi do reaktorowej drogami produkcji technetu-99m, stosowanego w medycynie nuklearnej. Przykład stanowi wykorzystanie cyklotronów lub akceleratorów liniowych.
czytaj więcejnauka
Narodowe Centrum Badań Jądrowych poinformowało, że pełnym powodzeniem zakończyły się prace prowadzone przez zespół reaktora MARIA, związane z badaniem materiałów konstrukcyjnych dla reaktorów czwartej generacji chłodzonych helem.
czytaj więcejnauka
W czwartek, 17 lutego 2022 roku Narodowe Centrum Badań Jądrowych odwiedziła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podczas spotkania z Dyrektorem instytutu prof. dr hab. inż. Krzysztofem Kurkiem poruszyli wiele tematów dotyczących funkcjonowania i rozwoju NCBJ, m. in. przedłużenie licencji na eksploatację reaktora MARIA, wielkie projekty CERAD i PolFEL oraz status instytutów jądrowych w świetle rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.
czytaj więcejmedycyna
Narodowe Centrum Badań Jądrowych poinformowało, iż należący do niego Ośrodek Radioizotopów POLATOM uzyskał status Znanego Nadawcy, przyznawany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego!
czytaj więcejmedycyna
Już niemal miesiąc trwa europejski kryzys zdrowotny i tym razem nie chodzi o pandemię COVID-19. Pisaliśmy o problemach holenderskiego reaktora HFR, produkującego około 25% światowego molibdenu-99, radionuklidu wykorzystywanego w ponad 80% procedur medycyny nuklearnej, przede wszystkim w diagnostyce raka i chorób układu krążenia, a eksperymentalnie także w terapii. Wydajnie można go produkować wyłącznie w lekkowodnych reaktorach badawczych.
czytaj więcejnauka
10 lutego 2022 roku CERN poinformował, że w akceleratorze Linac4, będącym częścią kompleksu akceleratorowego LHC, pojawiła się pierwsza wiązka protonów.
czytaj więcejnauka
Naukowcy z Ośrodka Radioizotopów POLATOM w Narodowe Centrum Badań Jądrowych poinformowali o obiecujących rezultatach prowadzonych w fazie przedklinicznej, długoletnich badaniach nad radiofarmaceutykami celowanymi w pewne typy nowotworów, w tym trudny w diagnozowaniu i leczeniu rak rdzeniasty tarczycy.
czytaj więcejnauka
Narodowe Centrum Badań Jądrowych poinformowało o podpisaniu 4 lutego 2022 roku z Synthos Green Energy SA listu intencyjnego w zakresie współpracy w wykorzystaniu technologii jądrowej w przemyśle i energetyce.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (31-40) z 167 » następne