Serwis informacyjny

Dziesięć lat temu odkryto bozon Higgsa

Data dodania: poniedziałek, 4 lipca 2022, autor: nuclear.pl

Dokładnie dekadę temu doszło do jednego z najważniejszych wydarzeń XXI wieku: europejscy fizycy poinformowali o zarejestrowaniu pierwszych śladów istnienia bozonów Higgsa. 4 lipca 2012 roku długo oczekiwane wyniki ogłosiły jednocześnie eksperymenty ATLAS i CMS przy Wielkim Zderzaczu Hadronów.

Wnętrze detektora ATLAS przy akceleratorze LHC, fot ATLAS Experiment ©2014 CERN
Wnętrze detektora ATLAS przy akceleratorze LHC, fot ATLAS Experiment ©2014 CERN

„Boski” bozon Higgsa okazał się najdłużej poszukiwaną cząstką współczesnej fizyki. Wydedukowany jeszcze w 1964 roku, po raz pierwszy został wytropiony dopiero w 2012 roku w europejskim ośrodku akceleratorowym CERN pod Genewą.

Był najprawdziwszą wisienką na torcie: ostatnią brakującą cegiełką Modelu Standardowego, rozbudowanego narzędzia teoretycznego, przez dekady mozolnie konstruowanego przez fizyków z myślą o kompletnym opisie świata znanych cząstek elementarnych.

Pierwsza obserwacja w akceleratorze LHC nowych cząstek, które kilka miesięcy później ostatecznie zidentyfikowano jako bozony Higgsa, uchodzi za jedno z największych wydarzeń fizyki doświadczalnej XXI wieku, stawiane w jednym rzędzie z rejestracją fal grawitacyjnych.

Była ona rezultatem zbiorowego wysiłku tysięcy fizyków z całego świata, osiągnięciem, w które wymierny wkład włożyło liczne grono fizyków z Polski, w tym z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN z Krakowa oraz Narodowego Centrum Badan Jądrowych w Świerku.


Podziel się z innymi


Komentarze