Serwis informacyjny - Tagi: CERN

poprzednie « wiadomości (1-10) z 22 » następne

Dziesięć lat temu odkryto bozon Higgsa

Dokładnie dekadę temu doszło do jednego z najważniejszych wydarzeń XXI wieku: europejscy fizycy poinformowali o zarejestrowaniu pierwszych śladów istnienia bozonów Higgsa. 4 lipca 2012 roku długo oczekiwane wyniki ogłosiły jednocześnie eksperymenty ATLAS i CMS przy Wielkim Zderzaczu Hadronów.
czytaj więcej

ALICE wykazuje, że swobodny kwark powabny ma masę

Masz problem, żeby dowiedzieć się, ile tak naprawdę ważysz, bo waga w łazience za każdym razem pokazuje nieco inny wynik? Tymczasem naukowcom z eksperymentu ALICE w CERN udało się ustalić masę kwarka powabnego - cząstki elementarnej, która waży ok. pół milionowej miliardowej miliardowej części grama i uwalniana jest tylko na ułameczek sekundy w ogromnych temperaturach powstających w zderzeniach cząstek wewnątrz Wielkiego Zderzacza Hadronów.
czytaj więcej

Wielki Zderzacz Hadronów znowu pracuje

Największy na świecie akcelerator cząstek wznowił działanie po ponad trzyletniej przerwie modernizacyjnej. 22 kwietnia o godz. 12:16 dwie wiązki protonów o energii 450 miliardów elektronowoltów (450 GeV) krążyły w przeciwnych kierunkach wokół 27-kilometrowego Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC.
czytaj więcej

IFJ PAN: Wrodzony powab protonu może przysporzyć kłopotów astronomom

Czy neutrinowe oczy ludzkości, obserwatoria takie jak IceCube na Antarktydzie, naprawdę widzą neutrina napływające z głębi kosmosu? Odpowiedź zaczynają przynosić między innymi eksperymenty przy akceleratorze LHC, gdzie bada się wewnętrzną strukturę protonów. Zgodnie z najnowszym modelem, opracowanym przez fizyków z IFJ PAN, struktura ta wydaje się być bogatsza o cząstki powabne w stopniu, który ziemskim obserwatorom neutrin może utrudnić interpretację tego, co widzą.
czytaj więcej

Od materii do antymaterii i z powrotem – tryliony razy na sekundę

Materia i antymateria wydają się nam tak przeciwstawne jak ogień i woda. Istnieją jednak cząstki, które mogą zachowywać się jak reprezentanci raz świata materii, a raz świata antymaterii. O pomiarze ekstremalnej szybkości oscylacji takich cząstek między obu światami donosi międzynarodowa grupa naukowców pracujących przy eksperymentach w detektorze LHCb.
czytaj więcej

IFJ PAN: GEM upraszcza wewnętrzną budowę protonów oraz przebieg zderzeń z ich udziałem

We wnętrzu każdego protonu bądź neutronu znajdują się trzy kwarki związane gluonami. Dotychczas często zakładano, że dwa z nich tworzą trwałą parę: dikwark. Teraz wydaje się jednak, że żywot dikwarków w fizyce dobiega końca. To jeden z wniosków płynących z nowego modelu zderzeń protonów z protonami bądź jądrami atomowymi, w którym uwzględniono oddziaływania gluonów z morzem wirtualnych kwarków i antykwarków.
czytaj więcej

30 lat obecności Polski w CERN

1 lipca 1991 roku Polska dołączyła do państw członkowskich Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, stając się współwłaścicielem największego na świecie laboratorium fizyki cząstek. Z CERN związanych jest obecnie ok. 550 Polaków, część z nich uczestniczy w najważniejszych badaniach tej instytucji.
czytaj więcej

poprzednie « wiadomości (1-10) z 22 » następne