Serwis informacyjny
Reaktor MARIA przebada elementy budowanego we Francji reaktora termojądrowego ITER
Data dodania: piątek, 16 września 2022, autor: nuclear.pl
Narodowe Centrum Badań Jądrowych podpisało umowę, na mocy której Reaktor MARIA przebada elementy budowanego we Francji reaktora termojądrowego ITER.
Przebadane zostaną próbki materiałów i okna diagnostyczne, które znajdą zastosowanie w reaktorze termojądrowym ITER. W tym celu inżynierowie, inżynierki, naukowcy i naukowczynie z reaktora MARIA zaprojektują specjalne kapsuły termostatyczne, które odtworzą warunki panujące w miejscu ich docelowej instalacji komponentów. Kapsuły zostaną umieszczone w rdzeniu polskiego reaktora, napromienione, a następnie przebadane na miejscu za pomocą specjalistycznej aparatury badawczej. MARIA została wybrana przez ITER spośród kilku reaktorów badawczych zainteresowanych badaniami.
Reaktor ITER jest tokamakiem budowanym od roku 2013 we francuskim centrum badawczym Cadarache, zaangażowani w ten projekt są badacze z niemal całego świata. Jego celem jest osiągnięcie w roku 2031 stabilnej reakcji termojądrowej i dodatniego bilansu energetycznego reakcji. Na bazie doświadczeń z jego eksploatacji planowana jest po roku 2050 budowa pierwszej eksperymentalnej elektrowni termojądrowej. W projekcie przygotowującym świat do budowy DEMO, NCBJ i MARIA również biorą udział, badając komponenty do instalacji doświadczalnej IFMIF-DONES powstającej właśnie w Hiszpanii.
MARIA jest jedynym polskim reaktorem badawczym, jednym z największych na świecie. Mimo, że zbudowana została w 1974 roku, jest obecnie najmłodszym reaktorem badawczym w krajach Unii Europejskiej. Pod warunkiem odpowiedniego finansowania może działać do roku 2053, wspierając badania i ratując życie pacjentów onkologicznych.