poprzednie « wiadomości (41-50) z 163 » następnenauka
Stawiamy na nowoczesne rozwiązania, m.in. rozwój technologii reaktorów wysokotemperaturowych. Nie jestem budowniczym elektrowni atomowych - stwierdził w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
czytaj więcejnauka
Na rozwój technologii reaktorów wysokotemperaturowych trafi 60 mln zł z budżetu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Reaktory te mają być dopasowane do potrzeb przemysłu petrochemicznego - powiedział we wtorek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
czytaj więcejnauka
Naukowcy z Zakładu Badań Reaktorowych NCBJ zaprojektowali sondę pozwalającą napromieniać próbki w temperaturze ponad 1000 stopni, czyli w warunkach jakie panują w reaktorach HTGR. Pierwsze badania w reaktorze MARIA wypadły bardzo obiecująco.
czytaj więcejenergetyka
Rola energetyki jądrowej w ochronie klimatu i środowiska to główny temat rozmów podczas VII Forum Innowacyjności „Klimat wobec wyzwań XXI wieku”, które odbyło się 28 maja 2021 roku w formule on-line. W wydarzeniu udział wzięli: minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Tomasz Nowacki oraz przedstawiciele Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej, Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej.
czytaj więcejnauka
Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki podpisały umowę na realizację kolejnej partii prac projektowych wysokotemperaturowego reaktora chłodzonego gazem (ang. High Temperature Gas cooled Reactor, HTGR). W wydarzeniu, które odbyło się 12 maja 2021 roku w Otwocku-Świerku, uczestniczyli minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych Krzysztof Kurek.
czytaj więcejnauka
Serię 11 warsztatów o energetyce jądrowej dla uczniów szkół średnich - w miejscowościach stanowiących potencjalne lokalizacje elektrowni jądrowych - zorganizowało Stowarzyszenie Narodów Zjednoczonych w Polsce (United Nations Association Poland - UNAP) w ramach promocji „Agendy 2030”.
czytaj więcejmedycyna
Narodowe Centrum Badań Jądrowych od wielu lat jest wiodącym producentem promieniotwórczego jodu, stosowanego w terapii i diagnostyce medycznej. Najnowszy sposób napromieniania pozwoli na zwiększenie aktywności uzyskanego materiału, ograniczy ilość ciepła wydzielanego podczas produkcji i zmniejszy ilość odpadów promieniotwórczych.
czytaj więcejenergetyka
W dniach 16- 17 marca 2021 r. odbyły się polsko-japońskie warsztaty online na temat oceny oddziaływania na środowisko (ooś) elektrowni jądrowych. Zorganizowało je Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z Centrum Współpracy Międzynarodowej Japońskiego Forum Przemysłu Jądrowego JICC.
czytaj więcejenergetyka
18 lutego 2021 roku minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wręczył odznaki „Za zasługi dla Energetyki” Panom: Pawłowi Gajdzie z Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH), Maciejowi Lipce z Narodowego Centrum Badań Jądrowych i Adamowi Rajewskiemu z Politechniki Warszawskiej.
czytaj więcejnauka
NOMATEN, międzynarodowa agenda badawcza działająca w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, podsumowuje swój pierwszy rok aktywności. Priorytetem centrum są badania nad nowymi i ulepszonymi materiałami dla przemysłu i medycyny nuklearnej. W 2020 dołączyło do NOMATEN 10 naukowców (w tym 7 z zagranicy) którzy, pomimo pandemii, kontynuują swoje badania i rozpoczynają nowe projekty. W 2021 natomiast planowane jest podwojenie liczebności zespołu naukowców i rozbudowa infrastruktury badawczej.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (41-50) z 163 » następne