poprzednie « wiadomości (51-60) z 163 » następnebezpieczeństwo
Polska przyjęła Zintegrowany Plan Działania INSSP (ang. Integrated Nuclear Security Support Plan) w zakresie ochrony fizycznej materiałów i obiektów jądrowych oraz źródeł promieniotwórczych na lata 2020-2023. Ma on na celu wzmocnienie ram instytucjonalnych i prawnych dla zabezpieczeń przed nieuprawnionym dostępem do obiektów i materiałów jądrowych oraz źródeł promieniotwórczych.
czytaj więcejnauka
28 grudnia 1963 roku uruchomiono w Instytucie Kurczatowa w Moskwie reaktor badawczy MR. Dlaczego o tym piszemy? Bo na nim oparta jest polska MARIA, od niego też być może w pewnej mierze pochodzi jej imię.
czytaj więcejnauka
Fizycy teoretycy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych i Uniwersytetu Zielonogórskiego wyznaczyli i podali niezwykle istotne parametry dla ponad 1300 jąder, w tym dla jąder pierwiastków superciężkich, które do tej pory nie zostały wytworzone w laboratoriach. Wyniki te zostały właśnie opublikowane w podstawowym czasopiśmie referencyjnym fizyki jądrowej: Atomic Data and Nuclear Data Tables.
czytaj więcejmedycyna
Reaktor MARIA jest jednym z głównych ośrodków napromieniania mikrosfer zawierających radioaktywny holm, które są stosowane w terapii nowotworów wątroby. Technologia opracowana w NCBJ na zlecenie firmy Quirem Medical – globalnego producenta mikrosfer teraperutycznych QuiremSpheres® – służy pacjentom w kilkunastu wyspecjalizowanych klinikach w Europie.
czytaj więcejmedycyna
Polska jest znaczącym w świecie dostawcą wysokiej jakości radiofarmaceutyków i zestawów diagnostycznych do zastosowań w medycynie nuklearnej oraz ważnym producentem radioizotopów stosowanych w nauce i przemyśle.
czytaj więcejnauka
W dniach 22-23 października 2020 roku, w trybie on-line, odbyła się kolejna edycja polsko-japońskiego seminarium HTGR. Seminarium zostało zorganizowane wspólnie przez Japońską Agencję Energii Atomowej (JAEA) i Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w wyniku wcześniejszej umowy o współpracy w zakresie rozwoju technologii wysokotemperaturowych reaktorów chłodzonych gazem (HTGR).
czytaj więcejbezpieczeństwo
Prezes Państwowej Agencji Atomistyki zatwierdził raport z okresowej oceny bezpieczeństwa (PSR, z ang. Periodic Safety Review) reaktora badawczego MARIA. Ocena okresowa została wykonana przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych. PSR jest jednym z narzędzi służącym poprawie bezpieczeństwa jądrowego w odniesieniu do obiektów jądrowych.
czytaj więcejnauka
Naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych opracowują nowatorską nadprzewodzącą fotokatodę, dzięki której budowany obecnie polski laser na swobodnych elektronach PolFEL będzie mógł efektywnie pracować w modzie fali ciągłej, wyróżniając się tym na tle innych tego typu urządzeń na świecie. Publikacja dotycząca przygotowania w pełni nadprzewodzącej, tzw "hybrydowej" fotokatody działa elektronowego ukazała się we wrześniowym numerze czasopisma Vacuum.
czytaj więcejenergetyka
W piątek Ministerstwo Klimatu skierowało do konsultacji publicznych projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie aktualizacji wieloletniego „Programu polskiej energetyki jądrowej”. Czego, dowiadujemy się na tym etapie z projektu aktualizacji Programu PEJ przedstawiamy poniżej.
czytaj więcejnauka
Ponad 2500 m2 powierzchni badawczej i infrastrukturalnej o wartości prawie 117 mln zł, powstaje w ośrodku jądrowym w Świerku, w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej pn. Centrum Projektowania i Syntezy Radiofarmaceutyków Ukierunkowanych Molekularnie – CERAD.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (51-60) z 163 » następne