poprzednie « wiadomości (51-60) z 167 » następnemedycyna
Narodowe Centrum Badań Jądrowych od wielu lat jest wiodącym producentem promieniotwórczego jodu, stosowanego w terapii i diagnostyce medycznej. Najnowszy sposób napromieniania pozwoli na zwiększenie aktywności uzyskanego materiału, ograniczy ilość ciepła wydzielanego podczas produkcji i zmniejszy ilość odpadów promieniotwórczych.
czytaj więcejenergetyka
W dniach 16- 17 marca 2021 r. odbyły się polsko-japońskie warsztaty online na temat oceny oddziaływania na środowisko (ooś) elektrowni jądrowych. Zorganizowało je Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z Centrum Współpracy Międzynarodowej Japońskiego Forum Przemysłu Jądrowego JICC.
czytaj więcejenergetyka
18 lutego 2021 roku minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wręczył odznaki „Za zasługi dla Energetyki” Panom: Pawłowi Gajdzie z Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH), Maciejowi Lipce z Narodowego Centrum Badań Jądrowych i Adamowi Rajewskiemu z Politechniki Warszawskiej.
czytaj więcejnauka
NOMATEN, międzynarodowa agenda badawcza działająca w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, podsumowuje swój pierwszy rok aktywności. Priorytetem centrum są badania nad nowymi i ulepszonymi materiałami dla przemysłu i medycyny nuklearnej. W 2020 dołączyło do NOMATEN 10 naukowców (w tym 7 z zagranicy) którzy, pomimo pandemii, kontynuują swoje badania i rozpoczynają nowe projekty. W 2021 natomiast planowane jest podwojenie liczebności zespołu naukowców i rozbudowa infrastruktury badawczej.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Polska przyjęła Zintegrowany Plan Działania INSSP (ang. Integrated Nuclear Security Support Plan) w zakresie ochrony fizycznej materiałów i obiektów jądrowych oraz źródeł promieniotwórczych na lata 2020-2023. Ma on na celu wzmocnienie ram instytucjonalnych i prawnych dla zabezpieczeń przed nieuprawnionym dostępem do obiektów i materiałów jądrowych oraz źródeł promieniotwórczych.
czytaj więcejnauka
28 grudnia 1963 roku uruchomiono w Instytucie Kurczatowa w Moskwie reaktor badawczy MR. Dlaczego o tym piszemy? Bo na nim oparta jest polska MARIA, od niego też być może w pewnej mierze pochodzi jej imię.
czytaj więcejnauka
Fizycy teoretycy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych i Uniwersytetu Zielonogórskiego wyznaczyli i podali niezwykle istotne parametry dla ponad 1300 jąder, w tym dla jąder pierwiastków superciężkich, które do tej pory nie zostały wytworzone w laboratoriach. Wyniki te zostały właśnie opublikowane w podstawowym czasopiśmie referencyjnym fizyki jądrowej: Atomic Data and Nuclear Data Tables.
czytaj więcejmedycyna
Reaktor MARIA jest jednym z głównych ośrodków napromieniania mikrosfer zawierających radioaktywny holm, które są stosowane w terapii nowotworów wątroby. Technologia opracowana w NCBJ na zlecenie firmy Quirem Medical – globalnego producenta mikrosfer teraperutycznych QuiremSpheres® – służy pacjentom w kilkunastu wyspecjalizowanych klinikach w Europie.
czytaj więcejmedycyna
Polska jest znaczącym w świecie dostawcą wysokiej jakości radiofarmaceutyków i zestawów diagnostycznych do zastosowań w medycynie nuklearnej oraz ważnym producentem radioizotopów stosowanych w nauce i przemyśle.
czytaj więcejnauka
W dniach 22-23 października 2020 roku, w trybie on-line, odbyła się kolejna edycja polsko-japońskiego seminarium HTGR. Seminarium zostało zorganizowane wspólnie przez Japońską Agencję Energii Atomowej (JAEA) i Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w wyniku wcześniejszej umowy o współpracy w zakresie rozwoju technologii wysokotemperaturowych reaktorów chłodzonych gazem (HTGR).
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (51-60) z 167 » następne