Serwis informacyjny

Kurtyka: na rozwój technologii reaktorów wysokotemperaturowych trafi 60 mln zł

Data dodania: czwartek, 26 sierpnia 2021, autor: naukawpolsce.pap.pl

Na rozwój technologii reaktorów wysokotemperaturowych trafi 60 mln zł z budżetu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Reaktory te mają być dopasowane do potrzeb przemysłu petrochemicznego - powiedział we wtorek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Wysokotemperatoroy reaktor chłodzony gazem HTGR, fot. US DOE
Wysokotemperatoroy reaktor chłodzony gazem HTGR, fot. US DOE

Kurtyka podczas rozmowy z portalem WP.pl pytany był o cel powstania rady do spraw rozwoju technologii wysokotemperaturowych reaktorów atomowych. - Uważam, że powinniśmy stawiać na nowoczesne rozwiązania również w segmencie jądrowym - powiedział minister. Jak wyjaśnił, rada ma na celu koordynację projektu badawczego budowy reaktorów wysokotemperaturowych, które mają stanowić prototyp dla serii. - Mogłaby ona być potencjalnie skomercjalizowana - wskazał.

Jego zdaniem reaktory, które mogą produkować parę wodną podgrzaną do temp. 535 stopni C, mają być dopasowane do potrzeb przemysłu petrochemicznego. - Chcemy znaleźć się w czołówce świata, jeśli chodzi o rozwiązania innowacyjne (...) Kiedy przejdziemy z etapu prototypowego na fazę komercjalizacji, to będziemy mogli dotrzeć do szerokiego grona odbiorców przemysłowych, dla których to będzie interesująca alternatywa wobec obecnych źródeł energii - powiedział Kurtyka.

W opinii ministra technologie wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych funkcjonują w bardzo niewielu krajach. - Partnerem, na którego stawiamy jest Japonia - poinformował polityk. Jak wskazał, kraj ten niedawno uruchomił swój pierwszy badawczy reaktor wysokotemperaturowy. Polska chce realizować swój projekt korzystając z japońskich doświadczeń.

Projekt ma być realizowany z budżetu ministra edukacji i nauki. - Na rozwój technologii reaktorów wysokotemperaturowych trafi 60 mln zł z budżetu Ministerstwa Edukacji i Nauki. To jest nasze porozumienie z panem ministrem Czarnkiem, minister edukacji i nauki nadal będzie głównym finansującym te przedsięwzięcia - powiedział Kurtyka.

Minister wyjaśnił, że reaktory wysokotemperaturowe to projekt, który będzie realizowany równolegle z rozwojem elektrowni jądrowych w Polsce. - Duży reaktor ma nam zabezpieczyć produkcję konkurencyjnej energii elektrycznej, małe mają służyć temu, żebyśmy znaleźli się w innowacyjnej czołówce i zaczęli budować własny potencjał jądrowy - wskazał.

Kurtyka powiedział, że elektrownia jądrowa w Polsce ruszy w 2033 roku. - W tym roku chcemy mieć decyzję środowiskową, również decyzję dla pierwszego bloku atomowego - powiedział minister. Jak dodał, do budowy 6 reaktorów atomowych zostanie wykorzystany podmiot, który jest w 100 proc. własnością skarbu państwa. (PAP)


Podziel się z innymi


Komentarze