Serwis informacyjny

Współpraca NCBJ z Synthos Green Energy w obszarze reaktorów jądrowych nowych generacji

Data dodania: poniedziałek, 7 lutego 2022, autor: nuclear.pl

Narodowe Centrum Badań Jądrowych poinformowało o podpisaniu 4 lutego 2022 roku z Synthos Green Energy SA listu intencyjnego w zakresie współpracy w wykorzystaniu technologii jądrowej w przemyśle i energetyce.

Reaktor Maria, fot. NCBJ
Reaktor Maria, fot. NCBJ

Planowana współpraca związana jest z realizacją przez Synthos Green Energy projektów dotyczących budowy małych modułowych reaktorów lekko-wodnych służących produkcji energii elektrycznej oraz ewentualnie wytwarzaniu ciepła komunalnego oraz budową małych modularnych wysokotemperaturowych reaktorów chłodzonych gazem HTGR.

Te ostatnie byłyby ukierunkowane na kogenerację, czyli wytwarzanie ciepła przemysłowego oraz produkcję wodoru. Intencją obu stron jest wstępna analiza potencjalnych możliwości, zakresów i modeli współpracy.

NCBJ jest jedynym w Polsce ośrodkiem eksploatującym lekko-wodny reaktor badawczy MARIA oraz realizującym prace badawczo-rozwojowe w zakresie fizyki i techniki reaktorowej, w tym reaktorów IV generacji, a w szczególności wysokotemperaturowego reaktora chłodzonego gazem HTGR.

Synthos Green Energy to firma zajmująca się rozwojem technologii zeroemisyjnych i realizacją projektów pozwalających na pozyskiwanie przystępnej cenowo energii elektrycznej i cieplnej. Synthos Green Energy realizuje obecnie projekty dotyczące budowy małych reaktorów modułowych SMR i MMR, ponadto spółka koncentruje się na inwestycjach w morskie farmy wiatrowe oraz na pracy nad rozwiązaniami pozwalającymi na produkcję wodoru z wysokotemperaturowej pary wodnej. Synthos Green Energy jest częścią największej prywatnej grupy przemysłowej należącej do Michała Sołowowa, czołowego polskiego inwestora prywatnego i przemysłowca.


Podziel się z innymi


Komentarze