Serwis informacyjny

Koreańskie KAERI opracuje nowy typ paliwa do reaktora MARIA

Data dodania: wtorek, 6 grudnia 2022, autor: nuclear.pl

Koreańskie centrum badawcze KAERI (Korea Atomic Energy Research Institute) podpisało list intencyjny z Narodowym Centrum Badań Jądrowych w sprawie opracowania nowego typu paliwa do polskiego reaktora badawczego MARIA.

Nowe paliwo ma być opracowane do końca 2024 roku, tak by powstała możliwość jego dostarczania od roku 2026. Będą to rurowe elementy paliwowe w formie krzemkowej – U3Si2 o wysokiej gęstości uranu 5,3g/cm3 lub więcej. Może to umożliwić zwiększenie strumienia neutronów w MARII przy zachowaniu paliwa niskowzbogaconego (>20% U-235).

Reaktor MARIA został uruchomiony w 1974 roku i pod warunkiem odpowiedniego finansowania może działać do 2053. Jest jednym z największych europejskich producentów radiofarmaceutyków – substancji diagnostycznych i terapeutycznych dla pacjentów onkologicznych. Nie są póki co znane plany zastąpienia MARII kolejnym reaktorem, który mógłby rozpocząć pracę przed jej zamknięciem, tak by umożliwić płynny transfer produkcji.

Jednocześnie Komisja Europejska przewiduje w swoich opracowaniach, że po roku 2040, w związku z zamykaniem europejskich reaktorów badawczych, w Unii Europejskiej wystąpią braki radiofarmaceutyków. Z taką sytuacją okresowo mamy do czynienia już teraz – wiosną po usterce holenderskiego reaktora HFR, a także w minionym listopadzie w związku z usterką belgijskiego BR-2. Oba są o około dekadę starsze od MARII.


Podziel się z innymi


Komentarze