Serwis informacyjny

Znamy szczegóły współpracy pomiędzy NCBJ a KAERI

Data dodania: środa, 7 grudnia 2022, autor: nuclear.pl

Narodowe Centrum Badań Jądrowych poinformowało o szczegółach współpracy z Koreańskim Instytutem Badań Energii Atomowej (KAERI).

Budynek reaktora Maria, fot. NCBJ
Budynek reaktora Maria, fot. NCBJ

Podpisany w listopadzie 2022 r. protokół ustaleń (MoU) pomiędzy NCBJ i KAERI przewiduje, że do podstawowych dziedzin i form współpracy należą:

a) wymiana danych technicznych dotyczących rdzenia reaktora, paliwa jądrowego i kluczowych systemów związanych z napromienianiem w reaktorze MARIA;

b) obliczenia, projektowanie i badania elementów paliwowych do reaktora MARIA;

c) wzajemna wymiana naukowa pracowników;

d) wspólne prace badawczo-rozwojowe w zakresie technologii reaktorów badawczych do wykorzystania w przemyśle, medycynie i nauce, takie jak produkcja i zastosowanie radioizotopów;

e) wykorzystanie HANARO i obiektów pomocniczych mających status KAERI-ICERR.

Wczoraj, jak już relacjonowaliśmy, KAERI informowało za pośrednictwem serwisu Business Korea, że współpraca ma zmierzać m.in do opracowania nowych elementów paliwowych o zwiększonej gęstości uranu do zastosowania w reaktorze MARIA. Testowe elementy paliwowe miałyby trafić do rdzenia MARII w 2024 roku, tak by od 2026 KAERI mogło zostać jednym z potencjalnych dostawców paliwa dla jedynego polskiego reaktora badawczego.


Podziel się z innymi


Komentarze