poprzednie « wiadomości (141-150) z 163 » następne- Polska jest w awangardzie państw działających na rzecz bezpieczeństwa nuklearnego i radiologicznego - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda na Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego, w którym uczestniczyło w Waszyngtonie ponad 50 państw świata.
czytaj więcejOd 31 marca do 1 kwietnia br. w Waszyngtonie odbywa się Nuclear Security Summit. To największe na świecie wydarzenie dotyczące bezpieczeństwa jądrowego i przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym zgromadziło przywódców z 50-ciu państw z całego świata. W składzie polskiej delegacji, której przewodniczył Andrzej Duda, Prezydent RP, był prof. Krzysztof Kurek – dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
czytaj więcejDr Józef Sobolewski, Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Energii i jednocześnie były pracownik IBJ (obecnie NCBJ) wraz ze swoim poprzednikiem Zbigniewem Kubackim przybyli w środę, 23 marca 2016 roku, z wizytą do Świerku.
czytaj więcejDziś, we wtorek 8 marca br., Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda złożył wizytę w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Miejscem spotkania była MARIA – jedyny czynny reaktor jądrowy w kraju. Naukowcy przedstawili m.in. efekty zakończonego procesu konwersji paliwa, do czego zobowiązała się Polska w 2004 roku przystępując do międzynarodowego programu GTRI (Global Threat Reduction Initiative).
czytaj więcejReaktor jądrowy MARIA pomógł już ponad 75,5 mln osób. Z napromienianych w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) tarcz uranowych uzyskuje się molibden-99. Polska zapewnia blisko 20% światowego zapotrzebowania na ten izotop, niezbędny w medycynie nuklearnej ratującej ludzkie życie.
czytaj więcejWczoraj, 29 lutego, na specjalnej konferencji w Paryżu, Agencja Energii Jądrowej OECD (OECD NEA) opublikowała raport “Pięć lat po awarii w Fukushimie: poprawa bezpieczeństwa jądrowego i wyciągnięte wnioski”. To kolejne opracowanie międzynarodowych ekspertów, będące wynikiem szczegółowych analiz wydarzeń z marca 2011 r.
czytaj więcejWczoraj, 29 lutego br, w Ministerstwie Energii w Warszawie, odbyło się spotkanie grupy roboczej projektu BRILLIANT (Baltic Region Initiative for Long Lasting InnovAtive Nuclear Technologies). Eksperci z Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji i Polski dążą do utworzenia wspólnej platformy naukowo-technicznej pozwalającej na regionalne podejście do rozwoju technologii jądrowych w rejonie Bałtyku.
czytaj więcejW czwartek, 18 lutego 2016 roku Narodowe Centrum Badań Jądrowych gościło przedstawicieli brytyjskich firm sektora jądrowego oraz pracowników działów handlowych ambasad brytyjskich z krajów Europy Środkowej i Bałkanów.
czytaj więcejW dniu 23.02.2016 roku z inicjatywy Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej oraz Komitetu Obywatelskiego "TAK dla Atomu w Gminie Choczewo" odbyła się w Sejmie konferencja „Energetyka Jądrowa i jej znaczenie dla Polski oraz dla Pomorza”.
czytaj więcejJeśli chodzi o promieniowanie, obecni mieszkańcy Fukushimy są całkowicie bezpieczni. Otrzymują oni niemal identyczne dawki promieniowania, jak mieszkańcy Polski, Francji czy Białorusi. Pokazały to badania, w których udział brali uczniowie z Japonii i Europy.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (141-150) z 163 » następne