Serwis informacyjny
Trzy mln euro z Euratomu dla trzech polskich instytucji
Data dodania: środa, 6 kwietnia 2016, autor: http://naukawpolsce.pap.pl/
Trzy polskie instytucje naukowe pozyskały od Komisji Europejskiej łącznie blisko 3 mln euro na projekty związane z rozwojem energetyki jądrowej w regionie bałtyckim i wyszehradzkim. Naukowcy czekają na firmy gotowe do współpracy. Najbliższa okazja do jej nawiązania już 8 kwietnia podczas spotkania informacyjno-brokerskiego.
W programie badawczo-szkoleniowym Euratom Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Instytut Podstawowych Problemów Fizyki PAN oraz Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego zdobyły w sumie 2,8 mln euro. Pieniądze pochodzą z Horyzontu 2020 – największego w historii Europy programu finansowania badań i innowacji, którego Euratom jest elementem.
- Uczestnictwo polskich podmiotów w konkursach dotyczących fizyki i chemii jądrowej oraz technologii jądrowych jest proporcjonalne do potencjału, jaki w tej dziedzinie badań naukowych po drugiej wojnie światowej Polska zgromadziła. Nie należy również zapominać, że większość krajów będących partnerami w składanych projektach ma działające elektrownie jądrowe, które w sposób naturalny sprzyjają powstaniu i rozwojowi silnego zaplecza badawczo-rozwojowego w obszarze jądrowym - komentuje ekspert ds. programu Euroatom, energii i środowiska Aneta Maszewska z Krajowego Punktu Kontaktowego dla programu Horyzont 2020.
Polskie instytucje starały się w Euratomie o sfinansowanie 25 projektów realizowanych z udziałem zagranicznych partnerów. Dostały dotacje na pięć, trzy z nich realizuje Narodowe Centrum Badań Jądrowych. - Naszą strategią jest pozyskiwanie grantów na projekty związane z badaniami jądrowymi, które możemy realizować z partnerami z regionu. W ten sposób chcemy doprowadzić do stworzenia silnego eurobałtyckiego centrum badań – mówi kierownik Działu Badań i Współpracy Międzynarodowej w NCBJ dr Jacek Gajewski.
Drogą do tego celu mają być m.in. Wyszehradzka Inicjatywa dla Współpracy Jądrowej - której NCBJ jest koordynatorem - oraz Inicjatywa Regionu Bałtyckiego na rzecz Innowacyjnych Technologii Jądrowych. To właśnie te projekty z udziałem NCBJ finansuje Euratom.
W pierwszym z nich polscy naukowcy zajmują się badaniami materiałowymi, które mają pomóc w rozwoju technologii jądrowych IV generacji z wykorzystaniem reaktorów chłodzonych gazami. W drugim projekcie Polacy włączą się w badania związane z budową elektrowni jądrowej w Visaginas na Litwie, tak by z nowej siłowni mógł skorzystać cały region.
Dzień informacyjny na temat Euratomu odbędzie się 8 kwietnia br. w siedzibie Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE w Warszawie. To jedna z niewielu okazji do spotkań brokerskich przedstawicieli biznesu i nauki oraz do nawiązania współpracy.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce