poprzednie « wiadomości (1-8) z 8 » następneenergetyka
Jak wynika z opublikowanego przez Euroatom Supply Agency raportu w 2023 roku pracujące w UE 103 jądrowe bloki energetyczne odpowiadające za generację ok. 23% energii elektrycznej wykorzystały około 22% ubiegłorocznego światowego zapotrzebowania na uran naturalny.
czytaj więcejenergetyka
Grupa pięciu państw członkowskich UE pod przewodnictwem Niemiec wystosowała do Komisji Europejskiej pismo, w którym żądają wyłączenia energii jądrowej z unijnej taksonomii zrównoważonego finansowania.
czytaj więcejenergetyka
Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowano na swojej stronie internetowej treść umowy między Polską a Stanami Zjednoczonymi w sprawie współpracy przy rozwoju energetyki jądrowej. Nie przeczytaliśmy jej pierwsi w Polsce, ale przeczytaliśmy dokładnie.
czytaj więcejbezpieczeństwo
W zeszłym tygodniu kierownictwo Państwowej Agencji Atomistyki uczestniczyło w dwóch spotkaniach przedstawicieli światowych i europejskich dozorów jądrowych.
czytaj więcejnauka
Polska, pomimo że ma tylko jeden reaktor badawczy MARIA wypada znacznie lepiej pod względem liczby koordynacji niż kraje EU15 czy EU13 mające większy potencjał i wiedzę wynikającą z eksploatacji elektrowni jądrowych – wynika z analizy uczestnictwa Polski w programie EURATOM-Fission przygotowanej przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej.
czytaj więcejenergetyka
W dniu dzisiejszym Sąd Europejski działający przy Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok o odrzuceniu złożonej przez Austrią, przy wsparciu Luxemburga, skargi przeciwko zatwierdzeniu przez Komisję Europejską pomocy państwa na budowę dwóch bloków elektrowni jądrowej Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii. Sąd stwierdził, że Komisja "nie popełniła błędu", przyjmując stanowisko Wielkiej Brytanii, że budowa elektrowni leży w interesie brytyjskiej opinii publicznej.
czytaj więcejNarodowe Centrum Badań Jądrowych jest koordynatorem prac badawczo-rozwojowych reaktorów wysokotemperaturowych (HTR) prowadzonych w ramach europejsko-amerykańskiej współpracy „GEMINI+”. To jeden z pięciu zwycięskich projektów instytutu ze Świerku w najnowszym konkursie EURATOM.
czytaj więcejTrzy polskie instytucje naukowe pozyskały od Komisji Europejskiej łącznie blisko 3 mln euro na projekty związane z rozwojem energetyki jądrowej w regionie bałtyckim i wyszehradzkim. Naukowcy czekają na firmy gotowe do współpracy. Najbliższa okazja do jej nawiązania już 8 kwietnia podczas spotkania informacyjno-brokerskiego.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1-8) z 8 » następne