Serwis informacyjny

Grupa pięciu państw UE wezwała KE do wyeliminowania energii jądrowej z unijnej taksonomii

Data dodania: wtorek, 6 lipca 2021, autor: nuclear.pl

Grupa pięciu państw członkowskich UE pod przewodnictwem Niemiec wystosowała do Komisji Europejskiej pismo, w którym żądają wyłączenia energii jądrowej z unijnej taksonomii zrównoważonego finansowania.

Demonstracja antyjądrowa w Berlinie, fot. Cschrip / Wikipedia (CC BY 3.0)
Demonstracja antyjądrowa w Berlinie, fot. Cschrip / Wikipedia (CC BY 3.0)

List podpisany przez ministrów środowiska i energii Austrii, Danii, Niemiec, Luksemburga i Hiszpanii jest następstwem wydanego w kwietniu br. przez Wspólne Centrum Badawcze JRC raportu i wskazuje na jego „niedociągnięcia”. Jak wynika z informacji podanych na stronie Euractive list został wysłany w dniu 30 czerwca.

Ministrowie wskazują, że wnioski JRC dotyczące bezpieczeństwa elektrowni jądrowych były błędne i oparte na „dwóch poważnych niedociągnięciach metodologicznych”.

- Byliśmy przerażeni, gdy dowiedzieliśmy się, że zdaniem Wspólnego Centrum Badawczego nic nie wskazuje na to, że technologia wysokiego ryzyka, jaką jest energią jądrową, powoduje większe szkody dla zdrowia ludzkiego i środowiska niż inne formy produkcji energii, takie jak energia wiatrowa i słoneczna – czytamy w liście.

Zdaniem ministrów JRC „zaniedbuje zajmowanie się pozostałymi ryzykami jądrowymi, oceniając jedynie normalną eksploatację elektrowni jądrowych” i „ignoruje podejście uwzględniające cały ich cykl życia”.

- Uznajemy suwerenne prawo państw członkowskich do decydowania za lub przeciw energii jądrowej jako części ich krajowych systemów energetycznych. Obawiamy się jednak, że włączenie energii jądrowej do taksonomii trwale naruszyłoby jej integralność, wiarygodność, a tym samym jej użyteczność - napisali ministrowie.

Twierdzą oni również, że raport JRC celowo zignorował możliwość poważnych incydentów. - Energia atomowa jest jednak technologią wysokiego ryzyka, a energia wiatrowa nie jest. Należy wziąć pod uwagę to istotne rozróżnienie – czytamy w liście.

Komisja Europejska powierzyła przegląd raportu JRC dwóm komitetom ekspertów. Grupa powołana zgodnie z Art. 31 Traktatu Euratom przedstawiła swoje stanowisko i w dużej mierze zgodziła się z wnioskami sprawozdania JRC. Druga grupa to Komitet Naukowy ds. Zagrożeń dla Zdrowia, Środowiska i Pojawiających się Zagrożeń (SCHEER), która uznała brak wymaganej wiedzy fachowej do przeprowadzenia takiej oceny, ale wyraziła obawy dotyczące wniosków ze sprawozdania JRC.


Podziel się z innymi


Komentarze