poprzednie « wiadomości (131-140) z 167 » następneW dniu 3 listopada 2016 roku odbyło się bilateralne spotkanie polsko-hiszpańskie. Państwowa Agencja Atomistyki gościła przedstawicieli hiszpańskiego dozoru jądrowego Consejo de Seguridad Nuclear (CSN).
czytaj więcejOd 10 do 13 października br. w Warszawie odbywa się największa naukowa konferencja jądrowa w Europie. Eksperci, decydenci i przedstawiciele przemysłu jądrowego z całego świata wymieniają się doświadczeniami oraz rozmawiają m.in. o innowacjach, bezpieczeństwie, zastosowaniach i przyszłości przemysłu jądrowego. Ostatniego dnia konferencji uczestnicy odwiedzą Narodowe Centrum Badań Jądrowych, które jest współorganizatorem wydarzenia.
czytaj więcejW dniach 26-30 września 2016 roku w Wiedniu odbywała się jubileuszowa, 60. Konferencja Generalna Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, w trakcie której miało miejsce szereg ważnych dla PAA spotkań.
czytaj więcej- Cele wytyczone przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) są wyznacznikiem działań w obszarze bezpieczeństwa jądrowego, dlatego konsekwentnie je realizujemy – powiedział wiceminister energii Andrzej Piotrowski podczas 60. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, która odbyła się 27 września 2016 roku w Wiedniu.
czytaj więcejZakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w dniach 24-26 września 2016 roku, zorganizował wywóz zużytego wysokowzbogaconego paliwa jądrowego. Wszystko odbyło się zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy Rządem Polskim a Departamentem Energii USA. Jego elementem jest Program Redukcji Zagrożeń Globalnych (GTRI), którym Polska została objęta. Zakłada on, że wysoko wzbogacone zużyte paliwo jądrowe wróci do kraju producenta, którym w przypadku Polski jest Rosja.
czytaj więcejAparatura opracowana i wyprodukowana przez naukowców i inżynierów z Narodowego Centrum Badań Jądrowych przyczyni się do bliższego poznania natury jednych z najpotężniejszych wybuchów we Wszechświecie. Urządzenia, w których budowie pomagali Polacy, zamontowane na wystrzelonej w czwarte, 15 września 2016, chińskiej stacji kosmicznej Tiangong-2 (TG-2), będą badać polaryzację promieniowania gamma rozbłysków gamma. Wysłanie w kosmos detektora POLAR jest jednym z efektów współpracy polsko-szwajcarskiej.
czytaj więcejPolska zrealizowała już 96 proc. wartości zobowiązań związanych z budową lasera European XFEL, jednej z największych instalacji badawczych na świecie. We wtorek niemiecki ośrodek DESY pod Hamburgiem i polskie NCBJ podpisały kolejną umowę dotyczącą tego projektu.
czytaj więcejMinister Energii powołał zespół doradczy, którego zadaniem jest analiza i przygotowanie warunków do wdrożenia wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych (HTR). 20 lipca 2016 roku w Ministerstwie Energii odbyło się inauguracyjne posiedzenie oraz wręczenie nominacji ekspertom, którzy wejdą w jego skład.
czytaj więcejNaukowcy zakończyli prace nad innowacyjnym systemem pomiaru potencjalnych skażeń radioaktywnych w stołecznych wodociągach. Ciągłość kontroli i szybkość działania to niewątpliwe jego atuty. Warszawa, jaki pierwsza na świecie, korzysta z tego najnowszego rozwiązania ochrony ludności cywilnej.
czytaj więcejW dniach 28-30 czerwca 2016 roku odbyły się w Paryżu II Międzynarodowe targi przemysłu jądrowego, w których udział pod patronatem Ministerstwa Energii wzięły również polskie przedsiębiorstwa i instytuty naukowe posiadające kompetencje, możliwości i doświadczenia w realizacji projektów dla przemysłu jądrowego. Ekspozycje były częścią zorganizowanego przez Ministerstwo Energii polskiego stoiska narodowego.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (131-140) z 167 » następne