poprzednie « wiadomości (131-140) z 163 » następneZakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w dniach 24-26 września 2016 roku, zorganizował wywóz zużytego wysokowzbogaconego paliwa jądrowego. Wszystko odbyło się zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy Rządem Polskim a Departamentem Energii USA. Jego elementem jest Program Redukcji Zagrożeń Globalnych (GTRI), którym Polska została objęta. Zakłada on, że wysoko wzbogacone zużyte paliwo jądrowe wróci do kraju producenta, którym w przypadku Polski jest Rosja.
czytaj więcejAparatura opracowana i wyprodukowana przez naukowców i inżynierów z Narodowego Centrum Badań Jądrowych przyczyni się do bliższego poznania natury jednych z najpotężniejszych wybuchów we Wszechświecie. Urządzenia, w których budowie pomagali Polacy, zamontowane na wystrzelonej w czwarte, 15 września 2016, chińskiej stacji kosmicznej Tiangong-2 (TG-2), będą badać polaryzację promieniowania gamma rozbłysków gamma. Wysłanie w kosmos detektora POLAR jest jednym z efektów współpracy polsko-szwajcarskiej.
czytaj więcejPolska zrealizowała już 96 proc. wartości zobowiązań związanych z budową lasera European XFEL, jednej z największych instalacji badawczych na świecie. We wtorek niemiecki ośrodek DESY pod Hamburgiem i polskie NCBJ podpisały kolejną umowę dotyczącą tego projektu.
czytaj więcejMinister Energii powołał zespół doradczy, którego zadaniem jest analiza i przygotowanie warunków do wdrożenia wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych (HTR). 20 lipca 2016 roku w Ministerstwie Energii odbyło się inauguracyjne posiedzenie oraz wręczenie nominacji ekspertom, którzy wejdą w jego skład.
czytaj więcejNaukowcy zakończyli prace nad innowacyjnym systemem pomiaru potencjalnych skażeń radioaktywnych w stołecznych wodociągach. Ciągłość kontroli i szybkość działania to niewątpliwe jego atuty. Warszawa, jaki pierwsza na świecie, korzysta z tego najnowszego rozwiązania ochrony ludności cywilnej.
czytaj więcejW dniach 28-30 czerwca 2016 roku odbyły się w Paryżu II Międzynarodowe targi przemysłu jądrowego, w których udział pod patronatem Ministerstwa Energii wzięły również polskie przedsiębiorstwa i instytuty naukowe posiadające kompetencje, możliwości i doświadczenia w realizacji projektów dla przemysłu jądrowego. Ekspozycje były częścią zorganizowanego przez Ministerstwo Energii polskiego stoiska narodowego.
czytaj więcejNarodowe Centrum Badań Jądrowych zakupiło płytki uranowe niezbędne do prowadzenia badań nad terapią borowo-neutronową (BNCT). Kontrakt z rosyjską firmą TVEL podpisano na odbywających się targach ATOMEXPO w Moskwie.
czytaj więcejNaukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych rozważają budowę nowego reaktora w Świerku. Podpisany list intencyjny pomiędzy brytyjskim konsorcjum U-Battery a NCBJ otwiera drogę do powstania pierwszego w Polsce badawczego reaktora wysokotemperaturowego (HTGR). Umowa jest jednym z owoców dwudniowej wizyty przedstawicieli Ministerstwa Energii w Wielkiej Brytanii.
czytaj więcejDziś mija 30-ta rocznica awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Awarii, która wciąż wpływa na nasze postrzeganie przemysłu jądrowego.
czytaj więcejTrzy polskie instytucje naukowe pozyskały od Komisji Europejskiej łącznie blisko 3 mln euro na projekty związane z rozwojem energetyki jądrowej w regionie bałtyckim i wyszehradzkim. Naukowcy czekają na firmy gotowe do współpracy. Najbliższa okazja do jej nawiązania już 8 kwietnia podczas spotkania informacyjno-brokerskiego.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (131-140) z 163 » następne