poprzednie « wiadomości (121-130) z 163 » następneRadioterapia protonowa jest bezpieczniejszą metodą leczenia chorych na nowotwory niż tradycyjna radioterapia. Dlatego zaleca się ją np. u dzieci. W Polsce dostęp do tej metody jest wciąż niewielki, gdyż prowadzi ją tylko jeden ośrodek w kraju - oceniają eksperci.
czytaj więcejW reaktorze MARIA w Świerku szykują się zmiany. Powstać ma nowe stanowisko badawcze. Tam rozpędzone neutrony z reaktora pomogą badaczom i środowisku medycznemu zdobyć tajniki terapii borowo-neutronowej (BNCT), która na świecie jest już stosowana w terapii nowotworów.
czytaj więcejZłośliwe komórki nowotworowe, pozostałe w ciele pacjenta po usunięciu guza, można skutecznie niszczyć jeszcze w trakcie operacji. Nowy medyczny akcelerator elektronów IntraLine, przeznaczony do wykonywania tego typu zabiegów śródoperacyjnych, został dziś zaprezentowany lekarzom-specjalistom na konferencji w ośrodku Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku, w trakcie podsumowania projektu INTRA-DOSE.
czytaj więcejNarodowe Centrum Badań Jądrowych podpisało porozumienie z Helmholtz-Zentrum Berlin, na mocy którego cztery nowoczesne urządzenia do badań neutronowych wkrótce trafią do ośrodka w Świerku. Dzięki nim przy reaktorze „Maria” powstanie nowoczesne laboratorium, w którym pomiary i eksperymenty będą mogli przeprowadzać polscy i zagraniczni naukowcy.
czytaj więcejNarodowe Centrum Badań Jądrowych jest koordynatorem prac badawczo-rozwojowych reaktorów wysokotemperaturowych (HTR) prowadzonych w ramach europejsko-amerykańskiej współpracy „GEMINI+”. To jeden z pięciu zwycięskich projektów instytutu ze Świerku w najnowszym konkursie EURATOM.
czytaj więcejW dniach 11-13 stycznia 2017 roku w Polsce przebywała delegacja Stanów Zjednoczonych. W trakcie wizyty eksperci sprawdzali zabezpieczenia związane z ochroną fizyczną reaktora MARIA w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, w którym planowane jest rozpoczęcie naświetlania tarcz zawierających wysokowzbogacony uran pochodzący z USA. Posłużą one do produkcji radioizotopów stosowanych w medycynie.
czytaj więcejW dniu 3 listopada 2016 roku odbyło się bilateralne spotkanie polsko-hiszpańskie. Państwowa Agencja Atomistyki gościła przedstawicieli hiszpańskiego dozoru jądrowego Consejo de Seguridad Nuclear (CSN).
czytaj więcejOd 10 do 13 października br. w Warszawie odbywa się największa naukowa konferencja jądrowa w Europie. Eksperci, decydenci i przedstawiciele przemysłu jądrowego z całego świata wymieniają się doświadczeniami oraz rozmawiają m.in. o innowacjach, bezpieczeństwie, zastosowaniach i przyszłości przemysłu jądrowego. Ostatniego dnia konferencji uczestnicy odwiedzą Narodowe Centrum Badań Jądrowych, które jest współorganizatorem wydarzenia.
czytaj więcejW dniach 26-30 września 2016 roku w Wiedniu odbywała się jubileuszowa, 60. Konferencja Generalna Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, w trakcie której miało miejsce szereg ważnych dla PAA spotkań.
czytaj więcej- Cele wytyczone przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) są wyznacznikiem działań w obszarze bezpieczeństwa jądrowego, dlatego konsekwentnie je realizujemy – powiedział wiceminister energii Andrzej Piotrowski podczas 60. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, która odbyła się 27 września 2016 roku w Wiedniu.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (121-130) z 163 » następne