poprzednie « wiadomości (151-160) z 167 » następneWczoraj, 29 lutego br, w Ministerstwie Energii w Warszawie, odbyło się spotkanie grupy roboczej projektu BRILLIANT (Baltic Region Initiative for Long Lasting InnovAtive Nuclear Technologies). Eksperci z Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji i Polski dążą do utworzenia wspólnej platformy naukowo-technicznej pozwalającej na regionalne podejście do rozwoju technologii jądrowych w rejonie Bałtyku.
czytaj więcejW czwartek, 18 lutego 2016 roku Narodowe Centrum Badań Jądrowych gościło przedstawicieli brytyjskich firm sektora jądrowego oraz pracowników działów handlowych ambasad brytyjskich z krajów Europy Środkowej i Bałkanów.
czytaj więcejW dniu 23.02.2016 roku z inicjatywy Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej oraz Komitetu Obywatelskiego "TAK dla Atomu w Gminie Choczewo" odbyła się w Sejmie konferencja „Energetyka Jądrowa i jej znaczenie dla Polski oraz dla Pomorza”.
czytaj więcejJeśli chodzi o promieniowanie, obecni mieszkańcy Fukushimy są całkowicie bezpieczni. Otrzymują oni niemal identyczne dawki promieniowania, jak mieszkańcy Polski, Francji czy Białorusi. Pokazały to badania, w których udział brali uczniowie z Japonii i Europy.
czytaj więcejKonkursy dla studentów, doktorantów i kadry naukowej, spotkania z ekspertami przybliżającymi różne aspekty energetyki jądrowej, to niektóre elementy ogólnopolskiego projektu informacyjno-edukacyjnego ATOM DLA NAUKI. We wtorek rozpoczęła się jego trzecia edycja.
czytaj więcejRosyjska spółka TWEL dostarczy nisko wzbogacone paliwo jądrowe do jedynego w Polsce badawczego reaktora MARIA - poinformował w poniedziałek PAP Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
czytaj więcejW dniu 15 grudnia 2015 roku Parlament Europejski uchwalił rezolucję wzywającą Komisję Europejską do stworzenia warunków do budowy nowych EJ w UE, jako jednego z ważnych źródeł niskoemisyjnych (obok OZE, gazu i węgla z CCS).
czytaj więcejProjekt "Nowatorski generator technetu (99Mo/99mTc) z mikroporowatym sorbentem na bazie chitozanu, wykorzystującym molibden 99Mo, do zastosowań w diagnostyce izotopowej" realizowany w Ośrodku Radioizotopów POLATOM Narodowego Centrum Badań Jądrowych znalazł się na 3 miejscu na liście rankingowej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
czytaj więcejOtrzymanie pierwszej wiązki elektronów w europejskim laserze European XFEL jest milowym krokiem w budowie międzynarodowego centrum badawczego. Polska jest pełnoprawnym udziałowcem konsorcjum European XFEL (Eu-XFEL) Accelerator Consortium od 2010 r. Naszym dotychczasowym wkładem do największego europejskiego lasera są elementy liniowego akceleratora elektronów oraz procedury i instrumenty ich testowania. W najbliższych miesiącach staniemy się też producentem pewnych komponentów układów sterowania wchodzących w skład stanowisk badawczych. Te komponenty są przedmiotem kolejnego zlecenia dla NCBJ od Eu-XFEL, które buduje unikatowe urządzenie o wartości 1,2 mln euro, są dowodem na wysoką jakość prac polskiej nauki i przemysłu.
czytaj więcejW dniu 10 grudnia 2015 roku miała miejsce wizyta nowego dyrektora Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy. Wizyta rozpoczęła się od spotkania dr. hab. inż. Krzysztofa Kurka z kadrą kierowniczą instytutu, podczas którego prof. Jerzy Wołowski – zastępca dyrektora ds. edukacyjnych – przedstawił 40-letnią historię oraz wkład naukowy Instytutu w rozwój badań w dziedzinie fizyki plazmy.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (151-160) z 167 » następne